Zwyżki na lotniskach – jakie podnośniki wykorzystuje się w branży lotniczej?

Zwyżki ze względu na swoją mobilność i uniwersalność znalazły zastosowanie w wielu branżach. Kojarzą się przede wszystkim z budownictwem, bo to tam są wykorzystywane najczęściej, ale kupują je lub wynajmują także duże gospodarstwa rolne, firmy zajmujące się wycinką drzew, montażem reklam wielkoformatowych czy budowaniem scen w plenerze. Często można je zobaczyć również na lotniskach. Jakie podnośniki sprawdzają się w takich miejscach i do czego się przydają?

Ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe i inne podesty ruchome przydają się do różnego typu prac. Można je stosunkowo łatwo przetransportować z miejsca na miejsce, szybko przygotować do działania – np. rozstawić podpory boczne, jeśli to konieczne – i bez problemu dopasować do swoich potrzeb. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele modeli zwyżek, dlatego łatwo da się znaleźć takie o odpowiednim udźwigu, wysięgu bocznym, właściwej wysokości roboczej i wymiarach, dzięki którym wjadą tam, gdzie akurat będą potrzebne. Niektóre firmy oferują zwyżki o wyjątkowo małych rozmiarach mieszczące się w windach towarowych i między półkami np. w halach magazynowych albo takie o zasięgu ramienia ponad 50 m. A które z nich przydają się na lotniskach?

Podesty ruchome na lotniskach – rodzaje maszyn

W portach lotniczych wykorzystuje się zarówno podesty nożycowe, jak i masztowe oraz przegubowe. Ich wysokość robocza nie musi być duża – wystarczy maksymalnie do 20 m, bo osoby, które siedzą w koszach, pracują zazwyczaj na kilku lub kilkunastu metrach. Takie maszyny można kupić lub wynająć w firmie Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl).

Jednak ze względu na to, że zwyżek często używa się w hangarach, powinny być wyposażone w silniki elektryczne, żeby nie emitować spalin i działać w pełni bezpiecznie. Dodatkowym atutem w przypadku tego typu podnośników są systemy ładowania, które pozwalają na nieprzerwaną pracę 24 godziny na dobę. Dzięki temu mogą być wykorzystywane zawsze wtedy, gdy są potrzebne.

Poza tym zwyżki na lotniskach mają specjalne osłony gumowe i czujniki umieszczone wokół kosza, które nie tylko wpływają na bezpieczeństwo ludzi, lecz także chronią kadłub samolotu przed ewentualnymi zarysowaniami.

Do czego wykorzystuje się zwyżki w portach lotniczych?

Do czego w ogóle przydają się podnośniki w portach lotniczych? Przede wszystkim do kontroli i konserwacji samolotów. Każdy samolot przed opuszczeniem lotniska musi przejść szczegółową kontrolę stanu technicznego. Sprawdzenia wymagają zarówno urządzenia w kokpicie, jak i cały kadłub łącznie ze skrzydłami. Żeby móc dokładnie obejrzeć maszynę z zewnątrz, wykorzystuje się zwyżki. Sprawdzają się bez względu na wielkość samolotu – umożliwiają wykonanie przeglądu awionetek i wielkich jumbo jetów, tylko w tym ostatnim przypadku muszą mieć większą wysokość roboczą.

Jednocześnie sprzęt do pracy na wysokości jest niezbędny także wtedy, gdy trzeba przeprowadzić naprawy lub prace konserwacyjne, bez których maszyna nie ruszy z miejsca. Niektóre modele zwyżek są w stanie przetransportować pracowników lotniska wraz z potrzebnym sprzętem nawet w trudno dostępne miejsca, żeby ci mogli wykonać swoją pracę i przygotować samolot do lotu.

artykuł sponsorowany