Zmiany w harmonogramie misji Artemis

NASA ogłosiła zmiany w planach swojego ambitnego programu Artemis, który ma na celu powrót człowieka na Księżyc. Misja Artemis II, pierwotnie zaplanowana na listopad 2024 roku, została przesunięta na wrzesień 2025 roku. Ta misja będzie pierwszym załogowym lotem programu Artemis, podczas którego astronauci okrążą Księżyc w statku kosmicznym Orion, wystrzelonym przez rakietę Space Launch System (SLS). Misja Artemis III, mająca na celu załogowe lądowanie na Księżycu, również doznała opóźnienia i jest teraz planowana na rok 2026.

O misji Artemis II

Artemis II to historyczna misja, będąca pierwszym załogowym lotem programu Artemis. Załoga składająca się z Gregory’ego Wisemana, Victora Glovera, Christiny Koch i Jeremy’ego Hansena, będzie miała za zadanie przetestować systemy podtrzymywania życia na pokładzie statku Orion. Misja ta będzie pierwszym załogowym lotem poza niską orbitę Ziemi od czasów misji Apollo 17 w 1972 roku. Załoga znajdzie się w odległości około 10 300 km od powierzchni Księżyca, co stanowi znaczący krok w dalszej eksploracji kosmosu.

Bezpieczeństwo i przygotowania do misji

Bezpieczeństwo załogi jest kluczowym priorytetem NASA. Opóźnienia w misjach Artemis II i III wynikają z potrzeby dokładniejszego przetestowania i kwalifikacji komponentów statku Orion, w tym systemów zasilania, wentylacji i kontroli temperatury. Te dodatkowe testy i usprawnienia mają zapewnić, że wszystkie systemy będą działać bezbłędnie podczas misji.

Długoterminowe cele programu Artemis

Program Artemis ma na celu nie tylko powrót człowieka na Księżyc, ale także długoterminową współpracę i zrozumienie miejsca ludzkości w Układzie Słonecznym. Misje Artemis II i III są krokami w kierunku realizacji tych ambitnych celów, w tym ostatecznego lądowania na Marsie. Program ten reprezentuje globalne wysiłki w eksploracji kosmosu, łącząc innowacje technologiczne i międzynarodową współpracę.

Zmiany w harmonogramie misji Artemis podkreślają znaczenie bezpieczeństwa i dokładności w przygotowaniach do załogowych lotów kosmicznych. Misja Artemis II, będąca pierwszym załogowym lotem poza niską orbitę Ziemi od ponad 50 lat, otwiera nowy rozdział w eksploracji kosmosu i stanowi ważny krok w realizacji długoterminowych celów programu Artemis.

Więcej o misji Artemis dowiesz się na: https://www.nasa.gov/specials/artemis/index.html