Zlewozmywaki granitowe czy stalowe? Znajdź zlew idealny do Twojej kuchni!

Wybór idealnego zlewu kuchennego nie należy do łatwych. Warto pamiętać, że to materiał, z którego jest wykonany, ma największy wpływ na odporność i żywotność zlewu. Zlewozmywaki ceramiczne ze względu na wysokie ryzyko uszkodzeń są najrzadziej wybieraną opcją. Za to zarówno zlewy granitowe, jak i te ze stali nierdzewnej, które zostały zaprojektowane z myślą o trwałości i długowieczności, cieszą się podobnym zainteresowaniem. Zastanówmy się zatem, które z tych dwóch rozwiązań będzie lepsze do Twojej kuchni!

Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej — zalety i wady

Zlewozmywaki stalowe są zwykle wykonywane ze stali 18/8 lub 18/10. Ten stosunek odnosi się do ilości chromu i niklu w stopie — im wyższa liczba, tym lepsza jakość stali. Innym wskaźnikiem jakości zlewozmywaków ze stali jest ten, który odnosi się do jej grubości. Najczęściej spotykane zlewozmywaki wykonane są z blachy od 0,5 mm do 0,8 mm. Im grubsza stal, tym większa trwałość, a także mniejszy hałas (zlewy stalowe są głośniejsze niż ceramiczne i granitowe — podczas zmywania słychać uderzające o dno naczynia czy lejącą się po ściankach wodę).

Rdza i wysokie temperatury nie stanowią zagrożenia dla zlewozmywaków ze stali nierdzewnej, a gładkie powierzchnie sprawiają, że czyszczenie i konserwacja są dziecinnie proste — dodatkowym atutem jest sterylność stalowych powierzchni (oczywiście, jeśli są prawidłowo czyszczone).

Niestety głośna praca nie jest jedyną wadą zlewozmywaków wykonanych ze stali. W przeciwieństwie do granitu, stal nierdzewna jest podatna na zarysowania, dlatego bądź gotowy na to, że po pewnym czasie Twój zlew nie będzie tak gładki i błyszczący jak w dniu zakupu.

Zlewy granitowe — za i przeciw

Zlewozmywaki z kompozytu granitowego składają się w 80% z naturalnego kamienia i w 20% z żywicy. Ten syntetyczny materiał wykonany z unikalnej mieszanki jest twardszy, cięższy i tańszy niż naturalny granit. Ze względu na swoją nieporowatą i plamoodporną naturę dobrze zachowuje swoją teksturę i wytrzymałość.

Granit jest materiałem, który nie rdzewieje, jest odporny na zarysowania i ciepło. Oprócz walorów praktycznych, zlewozmywaki granitowe stały się bardzo pożądane ze względu na swój wygląd. W sklepach takich jak np. https://comitor.pl dostępne są zlewy granitowe w różnych kształtach i opcjach kolorystycznych (od bieli, przez szarości, kolory ziemi, aż po grafit i czerń).

Tak jak każdy materiał tak również i granit posiada wady, choć nie są one wielkie. Zlewozmywaki granitowe są znacznie cięższe niż te wykonane ze stali nierdzewnej, co może sprawić, że ich instalacja będzie nieco trudniejsza – zwłaszcza jeśli spróbujesz to zrobić samodzielnie. Pamiętaj również, że wytrzymałość granitu bierze się z jego twardości — dlatego uważaj umieszczając w nim delikatne naczynia.

Co zatem wybrać?

Szczerze mówiąc, zarówno granit, jak i stal nierdzewna są doskonałym materiałem jeśli chodzi o zlewy kuchenne. Oba rozwiązania mają wiele zalet i garstkę wad. Dlatego najlepiej, abyś wybrał to rozwiązanie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i wizualnie będzie najlepiej komponowało się z Twoją kuchnią.

Przeraża Cię waga zlewu granitowego i boisz się o swoją porcelanę? Zdecyduj się na lżejszą opcję, jaką jest stal nierdzewna. Szukasz eleganckiego rozwiązania w nietuzinkowym kolorze? Postaw na granit!

artykuł sponorowany