Żeliwne patelnie – niezastąpione naczynia kuchenne z naturalnego materiału

Patelnie żeliwne to jedne z najbardziej uniwersalnych patelni w każdej kuchni. Doskonale nadają się do smażenia, pieczenia i smażenia, a najlepsze jest to, że można je bez problemu używać zarówno na kuchence, jak i w piekarniku. Ale nie wszystkie patelnie żeliwne są sobie równe. Wybierając patelnię do swojej kuchni, należy wziąć pod uwagę trzy główne kwestie. Są nimi: grubość żeliwa, waga patelni i styl uchwytu. Chcemy przecież, żeby żeliwna patelnia dobrze nam służyła, była wygodna i odpowiednio pojemna. Dla niektórych lepszym wyborem będzie głęboka patelnia żeliwna, innym wystarczy standardowa patelnia żeliwna. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji kucharza, który będzie używać naczynia.

Patelnia żeliwna – naczynie, które idealnie wypełni lukę w asortymencie naszej kuchni

Patelnie żeliwne są niedrogie, trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i można na nich przyrządzać wiele różnych potraw. Dodatkowo patelni żeliwnych można używać na różnych typach kuchenek – zarówno gazowych, indukcyjnych, jak i elektrycznych. Nie wydzielają przy tym żadnych szkodliwych substancji. Mogą je również wkładać do piekarnika, kłaść na ruszcie grilla, a nawet postawić na palenisku. Patelnie żeliwne (znane też jako patelnie grillowe”) są więc wysoce wielofunkcyjne.

Patelnie żeliwne są prawdopodobnie najbardziej uniwersalnymi naczyniami, jakie można sobie wyobrazić. Patelni żeliwnych można używać do smażenia, opiekania, pieczenia, duszenia i wielu innych czynności. Ponadto, jeśli będziemy je odpowiednio traktować, będą nam służyć wiecznie.

Co więcej, patelnie żeliwne znane są z tego, że po dłuższym użytkowaniu uzyskują naturalnie nieprzywierającą powierzchnię (zwaną patyną). Oznacza to, że z każdym użyciem patelnia żeliwna będzie coraz bardziej odporna na przywieranie – do tego stopnia, że będzie mogła nawet rywalizować z naszą ulubioną patelnią z powłoką nieprzywierającą.

Właściwości żeliwa – dlaczego żeliwo jest idealnym materiałem na patelnię?

Żeliwo należy do naturalnych materiałów, które odznaczają się wieloma ciekawymi właściwościami. Należą do nich m.in. niezrównane właściwości rozprowadzania oraz zatrzymywania ciepła podczas gotowania potraw. Przewodność cieplna żeliwa jest wyższa niż jakiegokolwiek innego materiału z wyjątkiem miedzi, dzięki czemu ciepło jest równomiernie rozprowadzane z góry na dół i z boku na bok. Potrawy smażone na patelni żeliwnej będą więc gotowe w tym samym czasie – nie ma ryzyka, że składniki z jednej strony patelni będą przypalone, a z drugiej jeszcze surowe. Kolejnym atutem żeliwa jest trwałość. Naczynia żeliwne są trwałe, jeśli się o nie odpowiednio dba. Żeliwo jest bardzo odpornym materiałem, który wytrzymuje obciążenia, które mogłyby uszkodzić inne materiały. Jeśli odpowiednio dba się o patelnię żeliwną, będzie ona nam służyć przez długie lata. Może nawet nasze naczynia żeliwne będą przekazane kolejnemu pokoleniu jako użyteczne pamiątki? Żeliwo jest ponadto łatwe w czyszczeniu. Wystarczy umyć naczynie gorącą wodą bez konieczności stosowania agresywnych detergentów, a po wszystkim dokładnie je wysuszyć.

Najlepsze patelnie żeliwne – dlaczego warto zainwestować w naczynie wykonane z żeliwa?

Patelnie wykonane z żeliwa szybko się nagrzewają, dobrze znoszą wysokie temperatury i długo trzymają ciepło i są odporne na zarysowania. Z nimi smażenie naleśników czy kotletów to sama przyjemność. Na patelni żeliwnej przyrządzimy również jajka sadzone, kurczaka czy warzywa, usmażymy pyszną rybę, możemy też dusić potrawy, które zachwycą każdego głębokim smakiem i aromatem. Patelnia z żeliwa daje w kuchni ogrom możliwości – można takiej patelni używać np. zamiast naczynia żaroodpornego. W naczyniu żeliwnym przyrządzimy przepyszne potrawy dla siebie i bliskich.

Przeglądając oferty naczyń żeliwnych, warto zwrócić uwagę na rodzaj patelni, którą chcemy kupić. Warta uwagi jest np. patelnia żeliwna emaliowana, która powinna spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających kucharzy. Na rynku dostępne są patelnie żeliwne w różnych kształtach i rozmiarach, a więc nie powinniśmy mieć problemu, żeby znaleźć odpowiednie naczynie dla naszych potrzeb.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem https://4prestige.pl w którego ofercie znaleźć można wędzarnie i grille ogrodowe.