Zasady prawidłowego mycia zębów

Nie ulega wątpliwości, że mycie zębów to podstawa do zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu.  Dla wielu osób może wydawać się, że higiena jamy ustnej nie jest niczym trudnym. Niemniej jednak okazuje się, że większość z nas nie stosuje fundamentalnych zasad mycia zębów, a co więcej nie poddaje ich zabiegom profilaktycznym, które w znacznym stopniu mogą determinować ich wygląd. W jaki sposób należy myć zęby i jak można dodatkowo o nie zadbać? Podpowiadamy.

Higiena jamy ustnej, czyli jak myć zęby?

Do prawidłowego mycia zębów sprawdzą się zarówno szczoteczki tradycyjne, jak i elektryczne. Wielu specjalistów zaleca jednak modele automatyczne, które myją zęby o wiele lepiej, a co więcej wyposażone są w timery odliczające czas niezbędny do wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jeśli chodzi o główkę szczoteczki, dentyści zalecają warianty z miękkim włosiem o niewielkich wymiarach, które docierają do trudno dostępnych zakamarków.

Warto również pamiętać, że w przypadku delikatnych ruchów szczoteczką istnieje ryzyko niedokładnego usunięcia zanieczyszczeń. Natomiast zbyt mocne przyciskanie główki może podrażnić dziąsła i naruszyć szkliwo. Duże znaczenie ma także kolejność mycia zębów, która powinna rozpoczynać się od zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych. Kolejnym krokiem będzie czyszczenie wewnętrznych powierzchni, części żujących oraz języka.

Zależnie od własnych preferencji, przed lub po wyszczotkowaniu nie należy zapominać o zastosowaniu nici dentystycznej, która skutecznie usunie resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.

Na czym polegają profilaktyczne zabiegi stomatologiczne?

Jeśli chcemy utrzymać zęby oraz jamę ustną w dobrej kondycji, musimy pamiętać o tym, że samo szczotkowanie nie będzie wystarczające. Bardzo ważne jest odbywanie regularnych wizyt kontrolnych w gabinetach dentystycznych, podczas których stomatolog może wykryć choroby zębów i przyzębia oraz zastosować odpowiednie leczenie.

Podstawą do dbania o jamę ustną są również zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym Es Dentica w Tychach. Między innymi skaling, który polega na usunięciu kamienia nazębnego. Uzupełnieniem tego zabiegu jest piaskowanie, czyli usuwanie z powierzchni szkliwa osadu, przebarwień oraz pozostałości po kamieniu.

W gabinecie dentystycznym możemy także skorzystać z lakierowania zębów opierającego się na nałożeniu na ich powierzchnię specjalnego lakieru z fluorem. Pod wpływem czasu, fluor stopniowo się uwalnia, a w efekcie chroni jamę ustną przed rozwojem próchnicy.