Zasadnicze różnice między szambem a oczyszczalnią ścieków

Wybór odpowiedniej instalacji przeznaczonej do oczyszczania czy odprowadzania ścieków nie jest prosty, jednak decydując się na budowę domu jednorodzinnego, trzeba o tym pomyśleć. Jakiś czas temu najczęstszą inwestycją była budowa szamba. W ostatnich latach na popularności zyskuje też inwestycja, jaką jest budowa oczyszczalni ścieków. Osoby, które muszą podjąć decyzję, w pierwszej kolejności powinny zapoznać się z wadami, zaletami i różnicami pomiędzy każdym z rozwiązań. Co warto o nich wiedzieć?

Kiedy warto zdecydować się na szambo ekologiczne? 

Aby dobrze zrozumieć różnice pomiędzy szambem ekologicznym i oczyszczalnią ścieków, w pierwszej kolejności warto scharakteryzować każdą z tych instalacji. Jeśli chodzi o szamba ekologiczne, to trzeba o nich wiedzieć przede wszystkim, że są to oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, które są zbudowane z osadnika gnilnego i wspomnianego układu drenażu rozsączającego. Jeśli chodzi o sposób działania takiej instalacji, to składa się z dwóch podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest oczyszczanie beztlenowe, do którego dochodzi w osadniku. W tym czasie ścieki przechodzą przez filtr. Następnie rozpoczyna się proces oczyszczania tlenowego.

W efekcie ścieki stają się przyjazne dla środowiska naturalnego. W praktyce oznacza to, że podobnie jak w przypadku oczyszczalni ścieków nie powodują zanieczyszczenia wód gruntowych. Bardzo ważną kwestią jest też ta, że takie rozwiązanie nie wymaga obsługi, a do tego nie zużywa prądu. Dzięki temu inwestycja zwróci się stosunkowo szybko. Jeśli chodzi o opłacalność budowy szamba ekologicznego, to jest do dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadkach, w których mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, małej ilości ścieków (wówczas inwestycja w oczyszczalnię byłaby nieopłacalna) oraz w sytuacji, w której działka jest mała i nie byłoby miejsca na zainstalowanie oczyszczalni.

Co należy wiedzieć na temat oczyszczalni ścieków? 

Drugim rozwiązaniem, które pozwala na skuteczne odprowadzanie ścieków i stale zyskuje na popularności, jest budowa oczyszczalni ścieków. W tym przypadku mamy do czynienia z instalacją, która może działać tlenowo albo beztlenowo, co jest uzależnione od rodzaju mikroorganizmów, które biorą udział w przetwarzaniu zanieczyszczeń. O tym, jak działa i kiedy warto zdecydować się na taką inwestycję, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z firmy zajmującej się oczyszczalniami ścieków w Łodzi, który powiedział nam:

– Budowa przydomowej oczyszczalni to ekologiczne rozwiązanie i inwestycja na długie lata. Należy jednak pamiętać, że aby się na nie zdecydować, trzeba spełnić określone warunki. Mowa tutaj głównie o odpowiedniej wielkości działki i co najmniej 15 metrów odległości zbiornika wstępnego oczyszczania od studni. Jednak w tym przypadku mówimy o największej efektywności kosztowej – przydomowa oczyszczalnia to niskie koszty eksploatacyjne i szybki zwrot inwestycji.

Podsumowując, wybór pomiędzy przydomową oczyszczalnią i szambem ekologicznym powinien być uzależniony głównie od możliwości terenowych, ilości generowanych zanieczyszczeń i indywidualnych preferencji inwestora.