Wymiana szyby przedniej, cena – jak ją dokładnie obliczyć?

Naturalnym zjawiskiem są sytuacje, gdy właściciel pojazdu musi przeznaczyć jakąś sumę pieniędzy na swoje auto. Czasami są to wydatki z tak zwanej natury eksploatacyjnej samochodu, a czasami ich celem jest usunięcie uszkodzeń. Ponadto może się zdarzyć, że dana część nie podlega naprawie (przy rozległych uszkodzeniach) i wtedy trzeba ją wymienić. Dzieje się tak między innymi z przednią szybą. Ile wynosi cena takiej usługi? Czy rzeczywiście powinna nam ona spędzać sen z powiek?

Kluczowy wpływ kilku czynników

Przede wszystkim nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wprawdzie cena za wykonanie tej usługi jest zazwyczaj stała i wynosi ona od stu do dwustu złotych, aczkolwiek ogólny koszt będzie wyższy ze względu na potrzebę zakupu nowej szyby. Nierealne jest jednak wyszacowanie dokładnej wartości, ponieważ wiele zależy od rodzaju samochodu. Teoretycznie kierowcy aut osobowych zapłacą mniej niż właściciele ciężarówek, czy TIR-ów. Znaczącą rolę odgrywa także konkretna marka, model, a także ewentualne trudności w dostępności nowej szyby. Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę wymiany szyby przedniej jest koszt usługi dyktowany przez konkretne warsztaty, co zwykle jest powiązane z ich lokalizacją (w miastach i bogatszych województwach zazwyczaj zapłacimy nieco więcej).

Przed zdecydowaniem się na wymianę, upewnij się, czy naprawa szyby samochodowej nie byłaby dla Ciebie lepszym rozwiązaniem – w wielu przypadkach może się to okazać tańszym rozwiązaniem.

Renoma serwisu też ma znaczenie

Zdarza się, że w pewnym serwisie za tą samą usługę zapłacimy mniej niż w innych (albo odwrotnie), nawet jeśli znajdują się bardzo blisko siebie. Warto pamiętać, że zdobyta wiedza, doświadczenie i ponadprzeciętne umiejętności są niezwykle cenne. Nie powinien więc zaskakiwać fakt, iż profesjonaliści w swoim fachu zażyczą sobie większą zapłatę za wykonanie usługi niż osoby, które dopiero wchodzą na rynek albo nie mogą pochwalić się zbyt dobrymi opiniami swoich wcześniejszych klientów. Należy też dodać, że mowa tu o bardzo odpowiedzialnym zadaniu, jakim jest wymiana szyby przedniej. Cena tej usługi może być więc zmienna i trudno ją jednoznacznie przewidzieć.

Poproś o profesjonalną wycenę

Tak naprawdę jest jeden sposób, aby dowiedzieć się o konkretnych kosztach wymiany szyby przedniej. Cenę całej tej usługi przedstawi Ci profesjonalny serwis wtedy, gdy poprosisz go o dokonanie wyceny. Nie zaskoczy Cię wtedy wysokość tego wydatku i będziesz mógł z pełną świadomością oddać swoje auto w ręce najlepszych specjalistów.