Wszystko, co powinieneś wiedzieć o periodontologii

Periodontologia to jedna ze specjalności stomatologicznych zajmująca się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem chorób przyzębia. Jest to grupa chorób tkanek otaczających zęby (dziąseł, więzadeł przyzębia, kości wyrostka zębodołowego, cementu korzeniowego). Jednym z bardziej powszechnych takich stanów jest zapalenie przyzębia, zapalenie tkanki przyzębia, które może prowadzić do utraty zębów.

Jak zapobiec chorobie przyzębia?
Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Właściwa higiena to: używane miękkiej/średniej szczoteczki do zębów, mycie zębów kolistymi ruchami, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, używanie nici dentystycznej, aby wyczyścić obszary, do których nie docierają zwykłe szczoteczki do zębów, używanie płynów do płukania jamy ustnej. Profilaktyka w periodontologii to również takie zabiegi, jak: scaling i piaskowanie. Pierwszy zabieg polega na usunięciu kamienia nazębnego. Po scalingu stomatolodzy wykonują piaskowanie, które polega na użyciu wody pod ciśnieniem z cząsteczkami czyszczącymi w celu usunięcia kamienia nazębnego, a także przebarwień z płytki nazębnej.

Jak wygląda leczenie periodontologiczne?
Leczenie periodontologiczne polega głównie na zahamowaniu toczących się procesów zapalnych oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się już istniejących zmian zapalnych. W sytuacji bardziej rozległych schorzeń można wykonać zabiegi chirurgiczne, zabiegi rekonstrukcji kości, szynowanie zębów, czyli ich mocowanie. Periodontologia jest obecnie bardzo rozwiniętą dziedziną. Obejmuje leczenie ogólnoustrojowe, ale także miejscowe.
W przypadku mniej zaawansowanej choroby wystarczające jest miejscowe leczenie zachowawcze. Jednak często wymagane są zaawansowane zabiegi chirurgiczne. Aby leczenie periodontologiczne było skuteczniejsze, stosuje się leki. Podaje się pacjentowi antybiotyki, które zwalczają bakterie znajdujące się na płytce nazębnej. Ważne jest również, aby pacjenci pamiętali o stosowaniu właściwej higieny jamy ustnej szczególnie o regularnym szczotkowaniu zębów. Tylko takie praktyki mogą przynieść pozytywny efekt leczenia i uchronić pacjenta przed utratą zębów.

Jakie są objawy świadczące o chorobie przyzębia?
Choroby przyzębia wymagające leczenia periodontologicznego mogą objawiać się następująco: krwawiące dziąsła (np. po szczotkowaniu zębów), rozchwianie zębów, odsłonięte szyjki zębowe, obrzęk dziąseł, przekrwione dziąsła, nadwrażliwość zębów na wysokie lub niskie temperatury, nieprzyjemny zapach z ust, utrata zębów.

Gdzie należy udać się na konsultację i leczenie periodontologiczne?
Jeśli zauważymy u siebie  któryś z w/w objawów należy umówić się na konsultację do specjalisty z dziedziny periodontologicznej – lekarza periodontologa. Jeśli szukamy specjalisty w Warszawie, należy udać się do gabinetów „ Warsaw Smile Medykus”, gdzie otrzymamy specjalistyczną pomoc w dziedzinie periodontologii.