Wszyscy kochają wygodę puszek aerozolowych. Ułatwiają malowanie, polerowanie i smarowanie, a także wiele innych czynności. Wykorzystuje się je w chemii gospodarczej, od dezodorantów i lakierów do włosów, po odświeżacze powietrza i detergenty. Rzućmy okiem na dwa główne rodzaje dozowników aerozoli (puszki i miseczki) i dowiedzmy się, jak działają. Jak napełnia się takie pojemniki?
Prawie każdy wie czym jest aerozol, nie każdy jednak wie jak działa. Z tego artykułu dowiesz się o co chodzi w działaniu pojemników z aerozolem. Jest to mechanizm, który zamienia ciecz, taką jak farba lub pasta, w drobno rozproszoną mgiełkę. Jeśli kiedykolwiek czytałeś etykietę umieszczoną z tyłu opakowania, na pewno zauważyłeś komunikaty takie jak „pojemnik pod ciśnieniem” i „zawartość przechowywana pod ciśnieniem”. O co w tym wszystkim chodzi? Aby coś takiego jak farba wyszło równomiernie po naciśnięciu przycisku na górze puszki z aerozolem, producenci muszą wycisnąć zawartość do środka pompką lub kompresorem (trochę jak pompowanie opony rowerowej). Zazwyczaj zawartość aerozolu jest przechowywana pod ciśnieniem 2-8 razy wyższym od normalnego ciśnienia atmosferycznego (i zwykle w dolnej części tego zakresu). Jak informuje producent WATS, parowanie jest głównym powodem, dla którego aerozole są naprawdę zimne podczas rozpylania ich na ciele lub w jego pobliżu. W przypadku typowego aerozolu (takiego jak dezodorant czy dozownik perfum) jego zawartością nie są gazy, ale zwykle lotne ciecze wyparowujące w codziennych temperaturach.
Istnieje powszechne błędne przekonanie, że termin „aerozol” odnosi się do fazy stałej związku, podczas gdy w rzeczywistości i z definicji jest to połączenie fazy gazowej i stałej. Aerozole znajdują zastosowanie w kosmetyce do produkcji preparatów takich jak:
Ponadto są wykorzystywane w ochronie zdrowia jako środki dezynfekujące, inhalatory, preparaty znieczulające itp. Do preparatów domowych w puszkach aerozolowych należą odświeżacze powietrza, środki czyszczące, kosmetyki samochodowe, farby i lakiery itp. Są również bardzo popularne w zastosowaniach przemysłowych do produktów związanych z konserwacją. Aerozol w sprayu to rodzaj systemu dozowania, który tworzy mgiełkę cząstek cieczy. Jest używany z puszką lub butelką, która zawiera produkt i propelent pod ciśnieniem.