Używane czy z pierwszej ręki – jakie maszyny rolnicze wybrać?

Maszyny rolnicze to podstawa działalności każdego gospodarstwa rolnego, niezależnie od jego wielkości oraz profilu prowadzonej działalności. Ich wykorzystanie jest nie tylko kwestią wygody, ale wręcz wymogiem – tylko odpowiednio wyposażone gospodarstwo jest w stanie osiągnąć odpowiednie tempo i wydajność produkcji. Rolnicy mogą wybierać spośród maszyn pochodzących bezpośrednio od producenta, jak i tych pochodzących z rynku wtórnego. Co wybrać?

Maszyny rolnicze z pierwszej ręki

Maszyny wykorzystywane w gospodarstwie powinny być niezawodne – ich wady techniczne mogą bowiem wpłynąć na tempo prac, a w krytycznych sytuacjach nawet doprowadzić do ich zatrzymania, co może negatywnie odbić się na wydajności produkcji. Aby uniknąć takich problemów, warto zainwestować w urządzenia nowe, prosto od producenta. Zyskuje się w ten sposób pewność, że są one sprawne, gdyż ukryte wady fabryczne występują stosunkowo rzadko. Nawet jeśli w nowej maszynie rolniczej jakiś komponent ulegnie uszkodzeniu, właściciel może liczyć na usunięcie usterek na mocy gwarancji. Ponadto branża maszyn rolniczy rozwija się dynamicznie, dlatego nowe modele maszyn posiadają coraz lepsze parametry techniczne i zapewniają coraz szerszy wachlarz przydatnych funkcji.

Minusem tego rozwiązania jest jednak cena maszyn – szczególnie dotkliwie odczuwalne to jest przy zakupie urządzeń takich jak ciągniki czy kombajny. Z drugiej strony istnieją jednak różne formy finansowania inwestycji, np. leasing, kredyty. Szeroki wybór maszyn rolniczych znajdziemy w ofercie firmy Agromarket.

Używane nie znaczy gorsze

Mimo, że zakup maszyny mającej już jednego właściciel związany jest z większym ryzykiem, nie oznacza to, że wszystkie używane maszyny pod względem jakości i sprawności są gorsze od nowych. Zdarza się często, że na rynek wtórny trafiają maszyny, które dla poprzedniego właściciela okazały się nietrafionym zakupem i były praktycznie nieużywane. Warto szukać takich okazji, szczególnie, że cena stosunkowo młodych maszyn rolniczych na rynku wtórnym jest znacznie niższa, niż cena urządzeń nowych. Właśnie niskie koszty są powodem, dla którego wielu rolników decyduje się na to rozwiązanie. Przed dokonaniem ostatecznego maszyny używanej należy jednak pamiętać, by bardzo dokładnie sprawdzić jej stan techniczny – ukryte wady techniczne mogą w przyszłości okazać się poważnym problemem.

Co wybrać?

Jaki widać zarówno maszyny nowe, jak i używane mają swoje zalety oraz wady. Wybór między nimi powinien być więc podyktowany przede wszystkim indywidualnymi preferencjami oraz możliwościami finansowymi.