Uszkodzony siłownik hydrauliczny – wymiana czy regeneracja?

Siłowniki hydrauliczne to elementy konstrukcyjne powszechnie stosowane w wielu maszynach i urządzeniach przemysłowych, ale nie tylko. Z uwagi na duże obciążenia, a niekiedy też niewłaściwą eksploatację, są podatne na usterki. Aby przywrócić pierwotne parametry podzespołu, można zastosować tzw. regenerację. Nie zawsze jednak jest to możliwe – wówczas konieczna jest wymiana. W artykule wyjaśniamy, kiedy zaleca się zregenerować, a kiedy wymienić siłownik.

Czym jest regeneracja siłowników i czym się różni od naprawy?

Choć pojęcia te czasami używane są zamiennie, to dotyczą zupełnie różnych czynności. Regeneracja to proces, który polega na demontażu, wyczyszczeniu części, a następnie wymianie tych najbardziej zużytych. Całość ma na celu przywrócenie podzespołowi jego fabrycznej sprawności. Na koniec wykonuje się również testy diagnostyczne. W porównaniu do regeneracji, naprawa jest znacznie mniej skomplikowana. Służy bowiem do usunięcia konkretnego problemu, ale nie eliminuje przyczyny usterki. Nie obejmuje rzetelnego sprawdzenia wszystkich komponentów czy usuwania zabrudzeń. Chociaż metoda ta jest tańsza, to w dłuższej perspektywie nieskuteczna. Zazwyczaj po pewnym czasie urządzenie ulega ponownej awarii. 

Jak przebiega regeneracja siłownika?

Pierwszym etapem regeneracji siłownika hydraulicznego jest rozebranie na części i wnikliwa ocena stanu technicznego poszczególnych elementów. Te, które zdaniem fachowca okażą się nieprzydatne, zostają zutylizowane. Następnie stosuje się mycie chemiczne profili i jeśli to konieczne – polerowanie. Dalsze czynności zależą od rodzaju tłoczyska. W przypadku nierdzewnego wystarczy przewalcować pręt i wymienić tuleję. Z kolei tłoczyska ze stali chromowanej zwykle należy wymienić na nowe. Jest tak, ze względu na niszczenie powłoki antykorozyjnej podczas walcowania. Wymianie podlega też większość uszczelek. Po złożeniu całości, monter przechodzi do wykonania testów szczelności i końcowej kontroli. Usługi regeneracji siłowników hydraulicznych oferuje wiele przedsiębiorstw w Polsce. Przykładem jednej z nich jest Firma Usługowo-Produkcyjna SIŁOVEX 

Kiedy wymienić siłownik hydrauliczny? 

Regeneracja lub naprawa siłowników zwykle jest o wiele bardziej opłacalna niż zakup nowego urządzenia. Ale nie zawsze tak jest. Przykładowo, pokrywa siłownika hydraulicznego stanowi najdroższy jego element. Jeśli więc usterka będzie na tyle poważna, że konieczna okaże się wymiana pokrywy, lepszym wyjściem będzie zakup całego urządzenia. Podobnie w przypadku, gdy po oględzinach okaże się, że wiele zużytych części należy zastąpić nowymi. Warto przy tym pamiętać, aby zawsze korzystać z usług dobrych i sprawdzonych firm na rynku. Takie podejście pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i związanych z tym dodatkowych kosztów.