Układanie parkietu na podłodze. Etapy postępowania

Moda na parkiety nie przemija, gdyż – niezależnie od wzoru – w wielu wnętrzach prezentują się elegancko i stylowo. Układanie parkietu litego lub warstwowego to jednak sztuka, wymagająca fachowej wiedzy, staranności i nabytego doświadczenia. O tym, jakie są najważniejsze etapy układania parkietów i dlaczego warto się na nie zdecydować, piszemy poniżej.

Jakie są zalety parkietów?

Parkiety, poza estetyką, mają wiele innych atutów, które decydują o ich popularności, m.in. dobrze tłumią hałasy. Dużą zaletą jest też znaczna odporność na uszkodzenia mechaniczne. Szczególną trwałością odznaczają się parkiety wykonane z dębu, jesionu i grabu. Montaż parkietu nie jest jednak prosty – powinien być przeprowadzany krok po kroku, z uwzględnieniem ściśle określonych zasad. Z tego powodu nie należy próbować układania parkietu samodzielnie, nie mając odpowiedniego doświadczenia – skutki takich „eksperymentów” mogą być bolesne dla kieszeni.

Czy można ułożyć parkiet samodzielnie?

Tylko układanie parkietu zgodnie z planem i zalecanymi procedurami, zagwarantuje wysoką jakość podłóg oraz komfort ich użytkowania. Tu nie ma dróg „na skróty”, gdyż pominięcie wymaganych czynności lub np. użycie nieodpowiednich klejów, skutkować będzie usterkami, które narażą nas na dodatkowe i niemałe koszty. Dlatego po wybraniu drewna na parkiet oraz wzoru, warto zwrócić się do profesjonalnych firm parkieciarskich, takich jak Giełda Parkietów z Poznania, których specjaliści wykonają prawidłowo wszystkie prace. Dzięki temu unikniemy błędów i będziemy cieszyć się efektowną, trwałą podłogą.

Etapy montażu parkietu

Montaż parkietów obejmuje:

  • przygotowanie pomieszczenia – pomieszczenie musi być dobrze wentylowane, a optymalna temperatura to 17°C – 24°C, przy wilgotności od 45% do 65%,
  • gruntowanie – używamy dedykowanych preparatów,
  • układanie parkietu – drewno „pracuje” pod wpływem temperatury i wilgotności, dlatego klejąc je, zachowujemy odstęp (dylatację obwodową) 1 cm od ścian, który przykryją listwy przypodłogowe,
  • szlifowanie podłogi – po ułożeniu parkietu i wypełnieniu szczelin fugą szpachlową, szlifujemy podłogę,
  • wykończenie podłogi – po szlifowaniu odkurzamy powierzchnię, nakładamy olej lub lakier i polerujemy,
  • listwowanie – to nie tylko zabieg estetyczny, ale i zabezpieczenie połączenia parkietu ze ścianą.

Reasumując – tylko prawidłowe wykonanie wszystkich wymienionych czynności, zapewni nam satysfakcję z wieloletniego użytkowania podłóg.