Twój e-PIT – jeszcze łatwiejsze zeznania podatkowe za 2019 rok

Coraz więcej spraw, z którymi dotychczas musieliśmy osobiście stawić się w urzędzie, załatwić możemy przez internet. Takie wykorzystanie sieci jako przekaźnika również bardzo formalnych danych, w tym wypadku rozliczenia rocznego PIT, to przeniesienie sporej ilości ludzi z urzędowych kolejek na internetowe serwery, które mają za zadanie obsłużyć wiele tysięcy Polaków. Twój e-PIT, czyli usługa, dzięki której nie musimy już nawet wpisywać naszych danych podatkowych, ponieważ są one uzupełnianie automatycznie z bazy danych, w ciągu pierwszych 8 godzin działania przyciągnęła aż 15 tysięcy Polaków. Już od kilku lat program PIT przeprowadza nas intuicyjnie przez proces rozliczenia rocznego nawet wtedy, gdy nie wiemy zbyt wiele o podatkach. W tym roku wysłanie PIT online jest jednak łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Jak działa program PIT?

Polacy najczęściej swoje finanse pozyskują z zatrudnienia na podstawie umów o pracę, zlecenie, lub dzieło. To dlatego najczęściej rozlicza się PIT 37 online, ponieważ to on odpowiada zarobkom uzyskiwanym tą drogą. Zatrudniona osoba otrzymuje od swojego pracodawcy PIT 11, na podstawie którego wypełnia następnie swoją deklarację podatkową na druku PIT 37 i przesyła do odpowiadającego mu urzędu. Przesyłanie jest tu kluczowym słowem, ponieważ wypełniając PIT 37 online, wysłanie gotowego dokumentu trwa zaledwie chwilę, a Ty otrzymujesz ważne potwierdzenie jego otrzymania.

Nie wszyscy musimy dobrze znać się na podatkach, tak jak nie wszyscy potrafimy szydełkować, albo wymienić chłodnicę w samochodzie. Podczas gdy z wymianą części samochodowych najlepiej jest udać się autoryzowanego serwisu napraw, inne konieczne czynności, na których nie znamy się zbyt dobrze, możemy załatwić jedynie z pomocą prostego programu. Program PIT 2019 sam sugeruje wybranie właściwych dla nas opcji na podstawie informacji, które przetwarza. Intuicyjnie prowadzi nas przez cały proces i nie dopuszcza do pojawienia się żadnego błędu, który unieważniłby dokument, nad którym pracujemy. Są sprawy, z którymi możemy poradzić sobie sami z niewielką pomocą odpowiedniego programu i najzwyczajniej w świecie nie ma wówczas potrzeby, abyśmy szukali pomocy specjalisty.

Twój e-PIT – Twoje wypełnione zeznanie podatkowe

PIT online można wypełnić i przesłać internetowo już od kilku lat, jednak rozliczenie za rok 2019 wnosi ze sobą pewne zmiany, które mają jeszcze bardziej ułatwić podatnikom złożenie deklaracji rocznej. Twój e-PIT to usługa, dzięki której po zalogowaniu podatnik ma wgląd w wypełnioną automatycznie deklarację roczną. Zaleca się weryfikację danych i naniesienie ewentualnych poprawek takich jak nienaliczone ulgi podatkowe. Jeśli wyślemy gotowy dokument do urzędu skarbowego, otrzymamy potwierdzenie jego odbioru i wgląd w dalszy przebieg ewentualnych dopłat lub zwrotów podatku. Jeżeli natomiast zalogujemy się, lecz nie wyślemy deklaracji, lub w ogóle nie sprawdzimy przygotowanego automatycznie dokumentu do czasu upływu terminu rocznych rozliczeń podatkowych tj. 30 kwietnia 2020 roku, rozliczenie zostanie zatwierdzone automatycznie i wysłane bez naszej ingerencji.

Czy to oznacza, że w tym roku nikt nie spóźni się ze złożeniem rocznej deklaracji podatkowej? Twój e-PIT obejmuje dość szeroką, ale jednak ściśle określoną grupę podatników. W ten sposób złożyć można w tym roku zeznanie podatkowe PIT 37, PIT 36, PIT 38 i PIT 28. Co ważne, szyfrowanie używane przy logowaniach i przesyle danych odpowiada bezpieczeństwu gwarantowanemu w bankowości internetowej. Program PIT poza wygodą ma zapewniać bezpieczeństwo całej usługi tysiącom Polaków chcącym złożyć swoje zeznanie podatkowe przez internet.