Próchnica zębów to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie, mimo że nie jest zaraźliwa. Na jej powstanie wpływają różne czynniki. Mogą to być zmiany hormonalne, najczęściej jednak jest skutkiem zaniechania pewnych zabiegów. Przede wszystkim chodzi o nieprawidłową higienę jamy ustnej oraz nieprzestrzeganie zasad związanych z profilaktyką. Skoro znane są przyczyny próchnicy, warto poznać sposoby, aby jej unikać.
Podatność na próchnicę jest odmienna u różnych osób. Bardzo dużo może zależeć od diety, a nawet od tego, jak odżywiała się Twoja matka, będąc w ciąży. Istotna jest dieta we wczesnym dzieciństwie. Prawidłowy sposób odżywiania w tym wypadku to jak najmniej słodyczy i węglowodanów, natomiast dużo produktów zasobnych w wapń i witaminy A, C, i D. Taka dieta wzmacnia szkliwo zębów i jednocześnie czyni je odpornymi na działanie próchnicy.
Aby ustrzec się próchnicy, trzeba stosować odpowiednią higienę jamy ustnej. Polega to na częstym myciu zębów. Najlepiej robić to po każdym posiłku, a w przypadku braku takiej możliwości, płukać jamę ustną wodą. Dobre efekty daje żucie specjalnej gumy, która przywraca optymalny poziom pH w ustach.
Nie zawsze mycie zębów wystarczy, bo często na zębach osiada płytka nazębna, która z czasem przekształca się w kamień. Stąd już krok do poważnych kłopotów. Dlatego należy regularnie usuwać płytkę i kamień z zębów w dobrych gabinetach stomatologicznych, takich jak ARTDENT. W takich miejscach oprócz scalingu, czyli właśnie usuwania kamienia, można zrobić również piaskowanie, które jest uzupełnieniem pierwszego zabiegu i jeszcze bardziej oczyszcza zęby i przestrzeń w ich sąsiedztwie. Po tych zabiegach czasem stosuje się również preparaty, które uzupełniają poziom fluoru w kościach.
Skuteczna walka z próchnicą, oprócz działań profilaktycznych, to również szybkie reagowanie w przypadku pojawienia się zmian próchniczych na zębach. Raz na pół roku powinny się odbywać kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Taka częstotliwość pozwala na wykrycie małych ubytków próchniczych. W tym wypadku leczenie jest szybkie i bezbolesne. Stomatolog za pomocą wiertła usuwa chorą tkankę i wypełnia ubytek plombą.
W przypadku niewielkich zmian niekiedy nie potrzeba borowania tylko zabiegu zwanego remineralizacją. Polega on na oczyszczeniu zmienionego miejsca i nałożenia tam leczniczego żelu, bogatego w jony fluoru, fosforu i wapnia.