Tanzanit – kamień szlachetny o niebiesko-fioletowej barwie

Tanzanit to wyjątkowy kamień szlachetny o niepowtarzalnej niebiesko-fioletowej barwie. Cieszy się dużą popularnością w jubilerstwie, ponieważ świetnie się prezentuje jako ozdoba biżuterii. Najczęściej można go znaleźć przy pierścionkach czy łańcuszkach, ale obecny jest również przy innych wyrobach. Został odkryty stosunkowo niedawno, więc jubilerzy cały czas się nim zachwycają i doceniają jego liczne zalety.

Największym zainteresowaniem cieszy się niebiesko-fioletowy tanzanit. Aby jednak osiągnąć taką barwę, należy poddać go odpowiedniej obróbce termicznej. W tym celu usuwa się warstwę brązową za pomocą wypalania w piecu we właściwej temperaturze. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyjątkowej barwy kamienia, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze wyjdzie ona taka sama. Najbardziej cenione okazują się tanzanity o głębokim odcieniu. Naturalnie są one spotykane jako kamienie brązowe, niebieskie oraz fioletowe. W biżuterii najczęściej jednak znajdują się tanzanity o niebiesko-fioletowej barwie.

Jakie właściwości przypisuje się temu kamieniowi?

Ludzie od zawsze przypisywali kamieniom magiczne właściwości. Mimo że tanzanit został odkryty stosunkowo niedawno, to on również zyskał pewną symbolikę. Pracownik sklepu jubilerskiego Fugart zdradza, w czym pomaga noszenie biżuterii z tym kamieniem: Tanzanit przede wszystkim zwiększa kreatywność i pobudza do twórczego myślenia. Z tego powodu polecany jest m.in. artystom i innym osobom, dla których wyobraźnia jest bardzo ważna. Ponadto kamień umożliwia odnalezienie własnego powołania i ułatwia prowadzenie świadomego życia.

Tanzanit bardzo często okazuje się pomocny w wyrażaniu stłumionych emocji, pomaga radzić sobie ze stresem i sytuacjami powodującymi lęk. Ma również duże znaczenie dla układu odpornościowego. Oprócz tego wspomaga leczenie serca, trzustki, płuc, a nawet gardła. Jego istotną zaletą jest także to, że poprawia płodność, dlatego noszenie m.in. pierścionków z tanzanitem zaleca się osobom, które starają się o dziecko.

Pielęgnacja wyrobu z tanzanitem

O tanzanit należy odpowiednio dbać, aby cieszyć się jego niepowtarzalnym urokiem. Jest to delikatny kamień, dlatego warto zachować ostrożność podczas jego noszenia. Dzięki temu będzie można się nim cieszyć przez długi czas. Warto pamiętać, że jest on minerałem wrażliwym na nacisk oraz gwałtowne zmiany temperatury. Jeśli chcesz wyczyścić biżuterię z tanzanitem, wykorzystaj w tym celu miękką ściereczkę oraz letnią wodę z dodatkiem łagodnego mydła. Nie używaj środków czyszczących oraz żrących, ponieważ mogą zaszkodzić kamieniowi. Jeśli chodzi o przechowywanie tanzanitu, to dobrym pomysłem jest trzymanie go pojedynczo w odpowiednim pudełeczku lub woreczku. Dzięki temu nie będzie narażony na zarysowania czy inne zniszczenia.