Szczotki do czyszczenia konia – kiedy z nich skorzystać i w jakiej kolejności?

Czas, w którym wykonywane są czynności pielęgnacyjne to moment budowania więzi i bliskości pomiędzy koniem a jeźdźcem. Aby proces przebiegł prawidłowo należy wiedzieć do czego służą konkretne szczotki do czyszczenia konia i kiedy należy ich użyć.

​W jaki jakiej kolejności używać szczotki do czyszczenia konia?

  1. Nie każdy koń jest przyzwyczajony do czyszczenia i póki nie nauczy się spokojnego stania podczas wykonywania tych czynności, może znacznie utrudniać pracę obracając się i chodząc po boksie. Aby tego uniknąć, należy przywiązać konia w bezpieczny sposób.
  2. Następnym etapem jest czyszczenie konia przy pomocy zgrzebła. Jest to przyrząd o najczęściej owalnym kształcie, wykonany z gumy, metalu lub plastiku. Zgrzebło służy do usunięcia zaschniętego błota i ułożenia zmierzwionego włosa. Tego akcesorium nie należy używać w okolicach głowy konia, jego nóg, grzywy i ogona.
  3. Kolejna w użyciu powinna być twarda szczotka. Przy jej pomocy można wyczesać pozostałe grudki brudu.
  4. Następnie należy użyć miękkiej szczotki, która wygładzi sierść konia i nada jej blasku. Tym rodzajem szczotki można również delikatnie rozczesać grzywę i ogon.
  5. Kolejnym etapem czyszczenia konia jest wytarcie delikatną ściereczką jego oczu, pyska i chrap.
  6. Przedostatnim etapem czyszczenia konia jest dokładne rozczesanie jego grzywy i ogona przy użyciu grzebienia
  7. Ostatnim etapem jest wyczyszczenie kopyt za pomocą kopystki.

​Kiedy należy skorzystać ze szczotki do czyszczenia konia?

Czyszczenie konia odbywa się bardzo często, ponieważ nawet kilka razy dziennie. Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać przed jazdą, po jeździe, po sprowadzeniu z padoku, a także w regularnych odstępach czasu, nawet jeśli nie planujemy wybrać się na przejażdżkę. Ze względu na częstotliwość wykonywania zabiegów, warto wypracować własną rutynę i nauczyć się prawidłowego czyszczenia konia. Trzeba pamiętać, że w tym wszystkim ogromnie ważne są szczotki do czyszczenia konia. Warto zamówić je ze sklepu takiego jak https://konik.com.pl/zestawy-szczotek. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na ogromny wybór produktów, a także ich dokładne opisy. Dzięki nim bez trudu można wybrać szczotkę, która faktycznie jest nam potrzebna lub zdecydować się na cały zestaw.