Śruby oksydowane czy ocynkowane — które wybrać?

Wśród śrub największą popularnością cieszą się śruby oksydowane i ocynkowane. Czym się od siebie różnią? Który rodzaj zapewnia lepszą ochronę? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości i doradzamy, co wybrać.

Śruby oksydowane – charakterystyka

Jednym ze sposobów zabezpieczania śrub przed korozją jest ich oksydowanie. Jest to proces chemiczny polegający na pokrywaniu powierzchni metalu cienką warstwą tlenków. Powstała w ten sposób powłoka konwersyjna jest w stanie sprawić, że pomiędzy śrubą a otoczeniem nie zachodzą praktycznie żadne reakcje. Najskuteczniejsze jest tzw. czernienie na gorąco, które polega na zanurzeniu śrub w rozgrzanym roztworze, stanowiącym mieszaninę azotanu srebra i wodorotlenku sodu. W wyniku takiego działania metal zyskuje estetyczną, czarną barwę, co oznacza, że w niektórych przypadkach nie musi już być poddawany malowaniu. Śruby oksydowane wykorzystywane są przede wszystkim w środowiskach, w których panuje zwiększona wilgotność, np. w ogrodzie.

Co wyróżnia śruby ocynkowane?

Alternatywą dla śrub oksydowanych są takie, które poddano procesowi cynkowania. Zasada działania jest bardzo podobna. Śruby pokrywa się cienką warstwą cynku, dzięki czemu metal jest chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych. Wyróżnia się dwie główne metody cynkowania – ogniową i galwaniczną. Również w tym wypadku nieco zmienia się barwa metalu, staje się on bardziej srebrny. Warto jednak pamiętać, że śruby ocynkowane są trudne w malowaniu i pod żadnym pozorem nie można ich spawać, ponieważ podczas spawania takich śrub mogą wydzielać się trujące opary. Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach, w których nie ma możliwości pokrycia śrub dodatkową warstwą ochronną, np. lakierem.

Porównanie i ocena

Śruby oksydowane nieco słabiej chronią przed korozją niż śruby ocynkowane. Aby utrzymać ochronę antykorozyjną, na dłuższą metę konieczna jest odpowiednia konserwacja. Czernionych elementów złącznych nie dotyczą jednak pewne ograniczenia, którym podlegają śruby poddane cynkowaniu, przykładowo zakaz spawania. W każdym razie najważniejsze jest to, aby wykorzystywane przez nas produkty spełniały wszystkie europejskie i światowe normy DIN i ISO. Takie produkty znajdziemy u sprawdzonych sprzedawców, przykładowo u dystrybutora wyrobów śrubowych Mix-Met. To, jaką konkretną śrubę wybierzemy i tak w ostatecznym rozrachunku zależy od charakterystyki konstrukcji, w której dany element będzie wykorzystywany.