Sprawdź, jak możesz obniżyć koszty utrzymania budynku

Na koszty utrzymania domu ma wpływ nie tylko wysokość rachunków za gaz i prąd, ale także inne konieczne do poniesienia koszty eksploatacyjne. O ile mamy wpływ na zużycie gazu potrzebnego do przyrządzenia posiłków, o tyle trudniej zapanować nad zużycie energii grzewczej. Nieopłacalny w utrzymaniu budynek to taki, który pochłania zbyt duże ilości energii w celu zrekompensowania strat ciepła. Uciekające przez źle ocieplone ściany ciepło sprawia, że budynek zbyt szybko się wychładza i jest konieczne jego dogrzewanie. Koszty eksploatacyjne budynku mogą bardzo łatwo zrujnować budżet domowy, a w niektórych przypadkach docieplenie może być niewystarczającym rozwiązaniem i konieczna będzie profesjonalna termomodernizacja budynku.

Co zyskujesz dzięki termoizolacji?

Termoizolacja to bardzo ważny etap budowy, który ze względu na koszt jest często odkładany na później, a nawet pomijany. W rzeczywistości to bardzo krótkowzroczna oszczędność, ponieważ w dalszej perspektywie nieocieplony budynek będzie znacznie szybciej tracił ciepło. Szacuje się, że przez nieocieplone ściany domu może uciekać nawet do 30% ciepłego powietrza, co rekompensuje się dogrzewaniem. Konsekwencją nieocieplonego budynku jest również podwyższona wilgotność powietrza w pomieszczeniach, która prowadzi wkrótce do powstawania ognisk pleśni i grzybów. Jeśli nie zmniejszymy poziomu energochłonności budynku, nie tylko przyczynimy się do poszerzenia się dziury w domowym budżecie, ale również do niszczenia konstrukcji samego budynku. Termomodernizacja budynku wpływa na zmniejszenie jego energochłonności i poprawę komfortu życia jego mieszkańców. Jeśli zdecydujemy się na profesjonalne wykonanie z zastosowaniem najnowszych technologii ocieplania i najwyższej jakości materiałów dociepleniowych, możemy być pewni komfortowych temperatur w pomieszczeniach przez cały rok.

Ocieplenie a oszczędność

To zrozumiałe, że planując tak kosztowną inwestycję, jaką jest termoizolacja domu, myślimy o jak najtańszych rozwiązaniach. Czy tańsze materiały izolacyjne są równie skuteczne, co ich droższe odpowiedniki? To zależy. Głównym wyznacznikiem jakości materiałów są ich parametry termoizolacyjne. To niezwykle ważne, aby miały jak najlepszą izolacyjność i pozwoliły zminimalizować ucieczkę ciepła. Wybierając materiały do ocieplenia domu, należy zwracać uwagę przede wszystkim na takie parametry, jak ciężar, gramatura, kurczliwość, elastyczność, hydrofobowość i ognioodporność, a dopiero na końcu – na cenę. Niedrogie materiały o niższej izolacyjności nie zatrzymają równie skutecznie uciekającego ciepła i mogą stwarzać niebezpieczeństwo w użytkowaniu. Pamiętaj, że o wyborze konkretnych materiałów decyduje specjalista w dziedzinie termoizolacji, który przygotowuje profesjonalny projekt termomodernizacyjny dla konkretnego budynku. Od wybranej technologii termoizolacji zależeć będzie, czy do ocieplenia budynku wybierzemy styropian, piankę pur, czy wełnę mineralną.

Przygotowanie do ocieplania budynku

Zanim rozpoczniemy prace termoizolacyjne musimy odpowiednio się do nich przygotować. Chodzi tu nie tylko o przygotowanie właściwych materiałów ociepleniowych, ale również o zaplanowanie wszystkich etapów tych prac. Właśnie temu służy projekt termoizolacyjny lub projekt termomodernizacyjny, który porządkuje zakres tych prac, przedstawia kosztorys i przedstawia spodziewane efekty. Na podstawie tego projektu ekipa montażowa zleca zakup konkretnych materiałów izolacyjnych o właściwych parametrach. Do ocieplania budynków najczęściej używa się styropian lub wełnę mineralną, które odznaczają się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi. Może się zdarzyć, że osoba przygotowująca projekt termomodernizacyjny może zlecić dodatkowe prace, które pozwolą doprowadzić budynek do odpowiedniego stanu. Chodzi tu o takie prace, jak osuszanie ścian, odgrzybianie, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, osuszenie gruntu i jego podniesienie czy wymiana więźby dachowej. Wszelkie zawilgocenia na ścianach i elementach konstrukcyjnych budynku świadczą bowiem o nieszczelnościach i występowaniu mostków termicznych, które muszą zostać całkowicie wyeliminowane, aby przyszłe ocieplenie spełniało swoją funkcję.