Rodzaje zacieraczek do betonu? Które parametry brać pod uwagę przy zakupie urządzenia? Zacieraczka pojedyncza czy samojezdna?

Wykorzystanie na masową skalę betonu w budownictwie nie dziwi, szczególnie jeśli analizować temat w kontekście jego właściwości i wytrzymałości. Ważne jednak, aby w odpowiedni sposób podejść do tematu obróbki betonu, począwszy od wibrowania i wygładzania, po zacieranie. Czy ten ostatni etap jest istotny? I z jakich urządzeń warto korzystać?

Zacieranie betonu – możliwości

Zacieranie betonu to proces, który wykonać można ręcznie lub mechanicznie. Dawniej najczęściej wykorzystywano specjalne packi styropianowe, co było nie tylko męczące, ale i bardzo czasochłonne. Takie działanie jest w zasadzie mało efektywne, nic więc dziwnego, że obecnie stosowana jest właściwie tylko tam, gdzie nie zmieści się zacieraczka mechaniczna.

Do mechanicznego zacierania betonu wykorzystuje się natomiast specjalne urządzenia, tzw. zacieraczki. Swoim wyglądem mogą one przypominać np. zagęszczarki, ale przeznaczenie i metoda działania są tu zupełnie inne. Wyposażone w specjalne łopatki, o różnej prędkości obrotowej lub dysk, które to elementy mające kontakt z betonem odpowiadają za jego równomierne zacieranie.

Zacieraczka do betonu ręczna

Obsługiwana przez człowieka zacieraczka do betonu jest prowadzona podobnie jak np. zagęszczarka. Operator przesuwa ją po powierzchni betonu, a urządzenie równomiernie zaciera beton. Wśród modeli ręcznych znaleźć można zacieraczki pojedyncze do betonu wymagające podłączenia do źródła zasilania, jakim jest gniazdo o napięciu w zależności od modelu zacieraczki 230 V lub nawet 400 V, a także modele wyposażone w silnik spalinowy.

Przykładem dobrej jakości zacieraczki elektrycznej, jaka dostępna jest na https://www.norwit.pl jest np. zacieraczka elektryczna Enar Tifon 600E. Niewielkich rozmiarów, dość kompaktowe urządzenie, szczególnie w porównaniu do innych modeli, sprawdzi się rewelacyjnie tam, gdzie powierzchnia do zacierania betonu jest niewielka. Średnica zacierania wynosi tu 600 mm, warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku zacieraczek elektrycznych moc silnika w urządzeniu jest z reguły niższa niż w przypadku zacieraczek do betonu z silnikiem spalinowym. Dla porównania, moc silnika we wskazanym modelu to 2,2 KM, natomiast w zacieraczce BARIKELL 4-60 Honda GX 160 to aż 4,8 KM.

Szukając odpowiedniej zacieraczki do betonu, warto dobrze przygotować się do zakupu, korzystając m.in. z informacji specjalistów Norwit.pl.

Zacieraczka samojezdna

W odróżnieniu od zacieraczek pojedynczych do betonu w zacieraczkach samojezdnych operator nie prowadzi urządzenia, lecz siedzi na specjalnym fotelu, kierując urządzeniem, które równomiernie przemieszcza się po wygładzanej powierzchni. Zacieraczki samojezdne do betonu charakteryzują się specyficzną budową, są też urządzeniami o dużych gabarytach. Do zacierania betonu wykorzystywane są specjalne łopatki lub dyski (talerze) umieszczone pod koszami. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie powierzchnia zacierania jest duża. W sklepie internetowym Norwit.pl dostępne są doskonałej jakości zacieraczki samojezdne, jak np. zacieraczka BARIKELL MK8-120 B&S 31 HAK lub zacieraczka BARIKELL MK8-120 TC B&S 37 EFI.

artykuł sponsorowany