Rodzaje końcówek do przewodów hydraulicznych

Aby móc podłączyć przewód hydrauliczny do instalacji, potrzebne jest odpowiednie zakucie, czyli końcówka do węża. Jej wybór zależy od rodzaju węża, uszczelniania, gwintu i rozmiaru. Końcówka przewodu jest na stałe zaciskana przy pomocy zakuwarki, przez co wąż jest szczelny i zapewnia bezawaryjną pracę układu hydraulicznego i ciśnieniowego maszyny. Jakie są najpopularniejsze rodzaje końcówek przewodów i jak je dobrać?

Jakie są rodzaje zakuć do przewodów hydraulicznych?

Najpopularniejsze rodzaje zakuć stosowane w przewodach i wężach hydraulicznych, to:

  • końcówki metryczne DKL, DKS, DKOL, DKOS, CES i CEL,
  • końcówki oczkowe, np. RNM i RNR,
  • końcówki calowe, np. BSP, DKR, AGR, UNF i DKJ,
  • końcówki kątowe,
  • końcówki kołnierzowe, np. SFL i SFS,
  • końcówki typu Toyota i Nissan,
  • zakucia flanszowe, np. SAE, SFL i CAT,
  • zakucia typu Interlock i Supercar,
  • tuleje zaciskowe.

Wyróżnia się też końcówki do butli gazowych, rurowe do spawania, przeznaczone do górnictwa, a także zakucia do maszyn leśnych i rolniczych.

Jak dobrać końcówkę do przewodu hydraulicznego?

Dobór odpowiedniej końcówki do przewodu hydraulicznego jest tak samo ważny, jak wybór węża. Jednym z najważniejszych parametrów, który ma wpływ na wybór końcówki jest stosowane w przewodzie maksymalne ciśnienie robocze. Wybierając produkt, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób jej montażu i parametry zależne od strony przyłączeniowej, czyli rozmiar, rodzaj gwintu i sposób uszczelnienia. Do węży dostosowanych do najwyższego ciśnienia, np. typu 4SH stosuje się końcówki Interlock, które wyposażone są w dodatkowy zamek. Tuleje zaciskowe polecane są do węży termoplastycznych, teflonowych i do węży ssawno-tłocznych. Wybierając końcówkę do węża, warto skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą hydrauliki siłowej, np. z firmą Hydro-Flex ze Stargardu.

Z czego wykonane są końcówki przewodów hydraulicznych?

Końcówki do węży i przewodów hydraulicznych produkowane są z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, korozję i intensywne działanie wysokich temperatur. Najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, która jest odporna na działanie temperatury od -270°C do +800°C. Powszechnie stosowane są też okucia ze stali węglowej ocynkowanej oraz z powłoką cynkowo-niklową. Do instalacji wodnych używa się też złączy kłowych z mosiądzu, a do sprężonego powietrza z ocynkowanego żeliwa. Z kolei do paliw płynnych stosowane są zakucia nie tylko ze stali nierdzewnej, ale również z aluminium, a tuleje zaciskowe najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej.