Rekuperacja – działanie, korzyści, oszczędności

Rekuperator, czyli urządzenie służące do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, chętnie instalowany jest przez inwestorów z uwagi na szereg korzyści jakie daje. Dlaczego warto zastosować w domu ten rodzaj wentylacji?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to realne oszczędności, a także możliwość spełnienia wymagań technicznych dla nowo budowanych budynków i korzyści jakie daje czyste, przefiltrowane powietrze w domu. Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja – jak działa?

Sposób działania rekuperacji nie jest skomplikowany. Powietrze pobierane z zewnątrz, nim trafi do pomieszczenia, ogrzewane jest w specjalnym wymienniku ciepłem “odzyskanym” z powietrza wywiewanego. Powietrze jest przy tym filtrowane, dzięki czemu świeże powietrze pozbawione jest zanieczyszczeń, a także – w zależności od zastosowanego filtra – cząsteczek smogu, pyłków, kurzu, a nawet wirusów i bakterii. Dzięki rekuperacji do każdego z pomieszczeń doprowadzone jest w odpowiedniej ilości czyste i ciepłe powietrze.

Oszczędności na ogrzewaniu

Wentylacja z rekuperacją pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu. Choć rekuperator jest zasilany energią elektryczną nie powoduje to wzrostu kosztów utrzymania domu. Zużycie energii elektrycznej jest tak niewielkie, że pomijalne – w porównaniu z oszczędnościami jakie generuje w postaci energii grzewczej. W przypadku rekuperacji możliwy jest odzysk niemal całego ciepła z wywiewanego powietrza!

Oszczędności generuje także udział w Programie Czyste Powietrze, którego celem jest walka ze smogiem m.in. poprzez wymianę nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła niespełniających wymagań emisyjnych, na nowoczesne urządzenia. Z dofinansowania mogą skorzystać także inwestorzy instalujący rekuperację z uwagi na to, że jest to urządzenie przyjazne środowisku i ograniczające zużycie paliwa. Różnego rodzaju rekuperatory znajdziesz na defro.pl/rekuperatory.

Spełnienie wymogów WT2021

Od 2021 roku obowiązują wymogi dotyczące energooszczędności budynków. Zawarta jest w nich m.in. wartość wskaźnika Ep mówiąca o ilości zużytej energii pierwotnej w odniesieniu do 1 metra kwadratowego ogrzewanej powierzchni budynku w skali roku. Dzięki rekuperacji i odzyskowi energii budynek ma niższe zapotrzebowanie na ciepło. Rekuperacja pozwala obniżyć Ep nawet o 20 kWh/(m2rok).

Świeże i czyste powietrze w domu

Rekuperator nie tylko odzyskuje ciepło, ale także oczyszcza powietrze z kurzu, a także większych cząsteczek smogu PM 2.5 i 10 czy zarodników pleśni (w przypadku filtrów o wyższej klasie filtracji) oraz mniejszych cząsteczek smogu PM 1. Bezustanna wentylacja (bez konieczności otwierania okien) pozwala na stałą wymianę zużytego powietrza (z wysoką zawartością dwutlenku węgla) na świeże.