Raty przez internet: jak to działa?

Jak nietrudno się domyślić, rozpowszechnienie e-handlu spowodowało także wzrost popularności e-kredytów. Zwykle pozwalają one na dokonywanie zakupów na raty za pośrednictwem sklepów internetowych, co jest wygodną i stosunkowo tanią metodą płatności.

Minimalna i maksymalna kwota sfinansowanych zakupów zależy oczywiście od konkretnej strony internetowej oraz regulacji firmy, która pożyczek udziela, natomiast zasada działania jest bardzo prosta. Użytkownik potwierdza chęć skorzystania z zakupów ratalnych i zostaje przekierowany na stronę z formularzem, w którym trzeba podać dane osobowe i dotyczące zatrudnienia oraz wynagrodzenia. Proces sprawdzania wiarygodności kredytowej odbywa się w dużej mierze automatycznie, ponieważ system ma zaimplementowane pewne reguły. I tak na przykład z zasady umowa zlecenie lub o dzieło musi być podpisana przynajmniej pół roku wcześniej, a umowa o pracę na 3 miesiące przed złożeniem wniosku. Trochę więcej problemów mają osoby prowadzące działalność, bo ich zwykle formularz w ogóle nie uwzględnia i trzeba skontaktować się z instytucją finansującą telefonicznie. Poza tym, ryzyko kredytowania firmy jest większe niż konsumenta zatem inaczej wygląda ocena tego ryzyka kredytowego.

Po wypełnieniu formularza dokonywana jest ostateczna ocena zdolności kredytowej, przy czym bank może skorzystać z pomocy BIK, albo skontaktować się z pracodawcą w celu potwierdzenia poprawności wprowadzonych danych. Jednocześnie akurat etap weryfikacji niekoniecznie musi zostać przeprowadzony, w tym dlatego, że z prawnego punktu widzenia weryfikacja zatrudnienia telefonicznie nie powinna mieć miejsca. Proces weryfikacji trwa zwykle bardzo krótko, natomiast jeśli bank zdecyduje się dokonać głębszej analizy wniosku, czasem przedłuża się do 24 godzin, choć zgodnie z regulaminem zwykle może potrwać kilka razy dłużej.

W chwili pozytywnej decyzji kredytowej instytucja finansująca opłaca zakupy kredytobiorcy i informuje go o decyzji, kwocie kredytu i harmonogramie spłaty. Towar dociera do zamawiającego, należy jedynie pamiętać o regularnym spłacaniu rat.

W przypadku rat przez internet kredytobiorca nie musi na żadnym etapie składać zaświadczeń o dochodach- wszelkie działania zmierzające do potwierdzenia prawdziwości przekazanych szacunków przejmuje bank. Po części dlatego raty przez internet są nieco droższe od zwykłych kredytów – ostatecznie jest to pewne ryzyko, które musi się bankom opłacać, ale nawet za nieco wyższą cenę warto się takim instrumentem finansowym zainteresować, ponieważ raty w sieci bardzo ułatwiają dokonywanie zakupów.