Przewodnik po Peru. Jakie atrakcje oferuje kraj Inków?

Peru to państwo ponad 4 razy większe niż Polska, zlokalizowane w Ameryce Południowej.  Znajduje się w nim wiele atrakcji, np. Jezioro Titicaca, uznawane za najwyżej położony zbiornik tego typu na świecie. Zlokalizowane jest na obszarze, który obejmuje aż 28 stref klimatycznych. Wpływa to na to duże zróżnicowanie przyrodnicze Peru i ogromne bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Dlaczego warto odwiedzić kraj Inków?

Co warto wiedzieć o Peru?

Peru leży w zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie państwo pod względem wielkości spośród pozostałych państw na kontynencie. Od północy sąsiaduje z Ekwadorem i Kolumbią, od południa z Chile, a od zachodniej strony  z Boliwią i Brazylią.

Dawniej na tym obszarze mieszkali rdzenni mieszkańcy Ameryki, do których należały niektóre z indiańskich cywilizacji — Aymara, Nazca i Chimu. Rozwój tych ludów przyczynił się do powstania na terenie obecnego Peru wielkiego imperium Inków, którego stolica znajdowała się w mieście Cuzco. Od XVI wieku, kiedy to na te ziemie przybyły wojska z Hiszpanii, obszar został przejęty przez kolonizatorów.

Lima — stolica Peru

Lima to stolica Peru i jednocześnie największe miasto w państwie, znajdujące się na zachodnim wybrzeżu nad Pacyfikiem. Patrząc na zabudowania, można zauważyć przenikanie się hiszpańskiego dziedzictwa z nowoczesnością. W centrum Limy znajduje się stare miasto, a wśród jego budynków warto zwrócić szczególną uwagę na Katedrę Limy. Wzrok przyciągają również Pałac Arcybiskupa i Rządu, a także mniejsze pobliskie kościoły i parki.

W dzielnicy Barranco znajduje się jedna z artystycznych uliczek miasta, w której zobaczyć można wiele barwnych malunków. Mieści się tam również Muzeum Sztuki Współczesnej, co świadczy o intensywnym rozwoju artyzmu w tym miejscu. Zwiedzający Limę mogą odwiedzić również Muzeum Złota i Broni.

Inne atrakcje Peru

Machu Picchu to najlepiej zachowany zespół miastowy cywilizacji Inków, który wznosi się na wysokości 2090-2400 metrów n.p.m. Będąc na miejscu, można podziwiać Wieżę Słońca, Świątynię Trzech Okien i liczne tarasy, łaźnie, budynki i pałace. Bardziej znane atrakcje, jak właśnie Machu Picchu, i te mniej popularne, warto odkrywać w zorganizowanej grupie z Kiribati Club.

Interesujące są również rysunki z Nazca, uznawane za jedną z największych zagadek Peru. Znajdują się na płaskowyżu i zostały wyryte w skale, a swoją popularność zawdzięczają gigantycznym rozmiarom. Świadczy o tym fakt, że aby dobrze im się przyjrzeć, trzeba oddalić się nieco od ziemi.