Proteza natychmiastowa, czyli uzupełnienie ubytku bezpośrednio po ekstrakcji

Czasem jeden lub kilka zębów są w tak złym stanie, że trzeba je niezwłocznie usunąć. Po takim zabiegu powstają luki, które mogą być krępujące dla pacjenta. Z tego powodu po ekstrakcji stosuje się specjalne protezy natychmiastowe, które od razu zasłaniają puste przestrzenie w łukach zębowych. Dlaczego protezy tego typu są dobrym wyborem i czym dokładnie się cechują?

Jak działa proteza natychmiastowa?

Po usunięciu zębów powstają puste przestrzenie, które sprawiają, że wielu pacjentów przestaje wychodzić z domu aż do momentu uzupełnienia ich protezą czy implantami. Z tego powodu powstało natychmiastowe rozwiązanie, pozwalające na uzupełnienie luk tuż po zabiegu. Po ekstrakcji pacjent wychodzi z założoną protezą natychmiastową uzupełniającą ubytki. Taki element nie przeszkadza w jedzeniu czy mówieniu, poprawia gojenie rany, zapobiega dostawaniu się do niej resztek jedzenia i zatrzymuje krwawienie z zębodołu. Proteza tego typu jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, jakie oferuje współczesna protetyka stomatologiczna.

Proteza natychmiastowa zapewnia również komfort psychiczny pacjentowi, który nie musi wychodzić z gabinetu dentystycznego z luką w jamie ustnej. Taka proteza pozwala na całkowite uniknięcie okresu przejściowego, kiedy to pacjent odczuwa brak własnych zębów. Dzięki temu może znacznie łatwiej przyzwyczaić się do obecności sztucznego elementu w jamie ustnej. Po zagojeniu się rany protezę wymienia się bowiem na inne modele, dostosowane do stanu uzębienia danej osoby.

Jak wygląda przygotowywanie protezy natychmiastowej?

Założenie protezy wymaga odbycia co najmniej kilku wizyt przed dokonaniem ekstrakcji. Wynika to z faktu, że protezę natychmiastową trzeba dopasować do zgryzu danego pacjenta, a więc konieczne jest pobranie wycisków znacznie wcześniej. Na pierwszych dwóch wizytach pobiera się takie odciski, a na ich podstawie możliwe jest stworzenie egzemplarza testowego. Jeśli pasuje do szczęki pacjenta, można wykonać ostateczną protezę natychmiastową z elastycznych materiałów.

Kiedy proteza natychmiastowa jest już gotowa, można wykonać zabieg ekstrakcji. Tuż po usunięcia zębów przymierza się protezę i jeśli nie powoduje ona dyskomfortu, umieszcza się ją na właściwym miejscu. Dzięki temu pacjent może opuścić gabinet z estetycznym wyglądem uzębienia, co znacznie zmniejsza dyskomfort. Z protez natychmiastowych korzysta wiele gabinetów dentystycznych, w tym Centrum Dentystyki EuroDent w Krakowie. Jest to bardzo łatwe i wygodne rozwiązanie, które zapewnia pełen komfort osobie po ekstrakcji. Pozwala także na bezproblemową wymianę na inny model w późniejszym czasie.