Porady behawioralne w gabinecie weterynaryjnym. Czy to się opłaca?

Wielu opiekunów zwierząt domowych takich jak koty czy psy, a nawet gryzonie, jeśli zauważą niepokojące zachowania u swoich podopiecznych, kierują się do lekarza weterynarii – i słusznie! Weterynarz nierzadko w takich przypadkach jest osobą pierwszego kontaktu, który przekazuje szereg bardzo ważnych wskazówek. Jednak wciąż wielu opiekunów zwierząt wątpi w to, czy to właśnie lekarz weterynarii powinien udzielać porad behawioralnych. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Czytaj dalej!

Pierwszy krok do zdiagnozowania zaburzeń zachowania zwierzęcia – wizyta u weterynarza

Każde zwierzę, u którego pojawiły się zaburzenia zachowania, powinno być zdiagnozowane przez weterynarza. Dlaczego? Część z chorób somatycznych wpływa na nietypowe zachowania zwierząt, w związku z tym powinno być dokładnie przebadane pod kątem różnych chorób. Niektóre objawy mogą wskazywać na problemy natury psychologicznej, a w rzeczywistości są wynikiem choroby, przez co wybranie terapii behawioralnej bez konsultacji weterynaryjnej może okazać się bezcelowe. Do najczęstszych oznak zaburzeń zachowania wskutek pojawienia się chorób somatycznych u psów zalicza się:

  • unikanie kontaktu z człowiekiem i innymi psami, a także brak tolerancji na dotyk,
  • rozdrażnienie i agresja,
  • niechęć do ruchu,
  • brak apetytu,
  • pobudzenie ruchowe – niszczenie przedmiotów użytku domowego,
  • zaburzenia snu.

W wyniku pojawienia się chorób somatycznych następuje zachwianie homeostazy w organizmie zwierzęcia, przez co zmieniają się jego zachowania. Wyżej wymienione objawy występujące przykładowo u psów są sygnałem do wykonania badań klinicznych m.in. palpacyjnych, morfologicznych, neurologicznych oraz wielu innych w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym w Ożarowie Mazowieckim.

Porady behawioralne u weterynarza – jaki jest cel?

Po wykluczeniu występowania jakichkolwiek chorób somatycznych lekarz weterynarii wie, że powstałe zaburzenia zachowania dotyczą psychicznego stanu zdrowia zwierzęcia. W związku z tym udziela on podstawowych porad behawioralnych, które mogą ułatwić opiekunowi początek pracy ze zwierzęciem. Przekaże również cenne informacje, jakich zachowań wystrzegać się lub jakie wdrożyć podczas budowania relacji z czworonożnym przyjacielem. Poza tym po rozpoznaniu problemu weterynarz może skierować właścicieli do doświadczonego specjalisty z zakresu behawiorystki, którego przedmiotem zainteresowań są konkretne zaburzenia zachowań u poszczególnych zwierząt. Dzięki takiemu kompleksowemu działaniu terapia szybciej przyniesie satysfakcjonujące efekty.