Poprawne usuwanie kleszczy – co musimy wiedzieć?

Na temat usuwania kleszczy krąży wiele „złotych rad”. Część z nich można znaleźć w internecie, inne są powtarzane z ust do ust, jako metody stosowane przez naszych dziadków. Niestety, sporo z nich może być bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia, zwiększając ryzyko zarażenia się chorobą odkleszczową. Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza?

Wyciąganie kleszcza – czego lepiej nie robić?

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Niestety, szukając podpowiedzi w sieci nie zawsze trafimy na dobrą radę. W internecie oprócz wartościowej wiedzy, możemy łatwo znaleźć również miejsca, w których porad udzielają osoby nie mające elementarnej wiedzy w tym zakresie. Wcielenie takich rad w życie może być bardzo złym pomysłem.

Jednym z takich złych pomysłów, które rzekomo mają na celu zmuszenie kleszcza, by puścił żywiciela, jest posmarowanie okolicy masłem, olejem lub zalanie pajęczaka alkoholem. Niektórzy wpadają również na pomysł, by przypalić wkleszczonego pasożyta. Każdy z tych sposobów może doprowadzić do wymiotów, a w efekcie – wpuszczenia do naszej krwi większej ilości chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego chcąc usunąć kleszcza absolutnie nie powinniśmy przeszkadzać mu w żerowaniu, smarując go jakąkolwiek substancją.

Bardzo złym pomysłem jest również zabijanie kleszcza zanim zwolni on swój uścisk. Ściskając go z pewnością doprowadzimy do wymiotów, a jednocześnie będzie nam trudniej usunąć pozostałość po pajęczaku.

Czy kleszcza należy wykręcać?

Bardzo popularną metodą usuwania kleszczy jest wykręcanie. Wiele osób uważa, że dzięki temu puszczą „haczyki”, którymi kleszcz trzyma się skóry. Takie podejście jest błędne. Kleszcze nie wpijają się w naszą skórę przy pomocy haczyków – choć hypostom pajęczaka posiada niewielkie ząbki, w rzeczywistości kleszcz trzyma się skóry z pomocą śliny, która po wyschnięciu zapewnia na tyle dużą stabilność, że pozwala mu utrzymać swoją pozycję. Wykręcanie może doprowadzić do zestresowania pajęczaka i zwrócenia części pozyskanego pokarmu, wraz z bytującymi w układzie pokarmowym zarazkami.

Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza?

Jak zatem bezpiecznie usunąć kleszcza, który wpił się w naszą skórę? Najlepiej skorzystać ze specjalnych kleszczołapek, specjalnych pęset lub pętelek (znanych również pod nazwą lasso na kleszcza), które można zakupić w aptece lub sklepie zoologicznym. Taki sprzęt kosztuje zaledwie kilka złotych a zmniejsza ryzyko uszkodzenia kleszcza w momencie wyciągania. Wystarczy, że chwycimy pajęczaka jak najbliżej skóry, by nie naciskać jego tułowia i zdecydowanym ruchem wyciągniemy go prostopadle do skóry. Jeśli w skórze pozostanie jakiś fragment pajęczaka, należy usunąć zdezynfekowaną igłą.