Podstawowe elementy komunikacji dachowej

Komunikacja dachowa to specjalna konstrukcja, która umożliwia sprawne, a zarazem bezpieczne przemieszczanie się po pochyłym dachu. Tego rodzaju system przydaje się przede wszystkim w czasie przeglądów kominiarskich, napraw poszycia oraz montażu rozmaitych urządzeń, np. anten satelitarnych czy paneli fotowoltaicznych. Z jakich elementów składa się jednak typowa komunikacja dachowa? Przyglądamy się temu w niniejszym tekście.

Komunikacja dachowa a polskie prawo

Produkty związane z komunikacją dachową są obowiązkowe na dachach o połaciach nachylonych pod kątem większym niż 25 stopni. Przepisy budowlane (a dokładniej Rozporządzenie ministra infrastruktury z 2018 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) wymagają również montażu takiego systemu, jeżeli na dachu znajduje się kruche poszycie, które mogłoby w łatwy sposób ulec zniszczeniu. Przyjrzyjmy się zatem, z czego składa się typowa komunikacja dachowa, jaką można znaleźć na np. domu jednorodzinnym.

Wyłazy dachowe

Podstawowym elementem komunikacji dachowej jest wyłaz dachowy, czyli rodzaj małego okienka, które służy do wyjścia na dach. Wspomniany komponent może otwierać się na bok (tj. lewą lub prawą stronę), albo do góry (jak klasyczny właz). Bez względu na konstrukcję, wyłaz powinien być wyposażony w antypoślizgowe wykończenie dolnej ościeżnicy. Takie proste rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo kominiarzom, monterom oraz innym osobom, które będą musiały dostać się na dach.

Wyłazy dachowe występują w dwóch wersjach – tzw. zimnej oraz ciepłej. Pierwszy typ sprawdzi się najlepiej w pomieszczeniach, które nie są ogrzewane lub użytkowane. Model drugiego rodzaju, ze względu na zastosowaną izolację, może być z powodzeniem montowany w pokojach mieszkalnych – takie wyłazy są zbliżone swoimi parametrami technicznymi do stosowanych obecnie okien połaciowych – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Onroof, sklep zajmujący się sprzedażą akcesoriów dachowych.

Stopnie kominiarskie

Stopnie kominiarskie to rodzaj niewielkich platform, które montuje się na powierzchni dachu od wyłazu do komina, tworząc tym samym konstrukcję przypominającą schodki lub drabinkę. Instalując poszczególne stopnie należy zachować określoną odległość, która powinna być dostosowana do kąta nachylenia połaci. W przypadku niezbyt stromych dachów można umieszczać je co 70 cm. Z kolei dachy o nachyleniu powyżej 30 stopni wymagają większego zagęszczania – optymalnie co 30-40 cm.

Ławy kominiarskie

Ława kominiarska jest rodzajem podestu o długości od 40 centymetrów do nawet 3 metrów, który montuje się przy kominie. Stabilna platforma pozwala na bezpieczne wykonywanie prac (przede wszystkim kominiarzy, ale także dekarzy lub instalatorów), a przy okazji całkowicie eliminuje ryzyko uszkodzenia poszycia dachowego. Do produkcji ław wykorzystuje się głównie stal ocynkowaną lub aluminium. Wspomniane materiały często poddaje się malowaniu proszkowemu, aby pasowały kolorystycznie do stylistyki dachu lub elewacji.

Ławy kominiarskie odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ich ażurowa powierzchnia sprawia, że na elementach nie gromadzi się woda opadowa czy śnieg. Co więcej, dzięki specjalnej perforacji stopnice gwarantują doskonałą przyczepność.

Drabiny dachowe

Drabiny dachowe to proste konstrukcje, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się po dachu na odcinku od okapu do kalenicy. Jeżeli pozwala na to układ danego budynku, możliwe jest przedłużenie drabiny o sekcję ścienną – wówczas można dostać się na dach bez konieczności wchodzenia do środka obiektu. Tym, co wyróżnia ten produkt od klasycznych drabin, jest przede wszystkim ich konstrukcja – zwłaszcza systemy antypoślizgowych otworów i wypustek, które zapewniają pewny chwyt nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Drabiny dachowe są najczęściej wykorzystywane jako alternatywa dla stopni kominiarskich, jednak w przypadku dachów o większej powierzchni i bardziej skomplikowanej strukturze wspomniane elementy można oczywiście połączyć w jeden rozbudowany system komunikacji dachowej.