Plastyfikatory – dodatki, bez których trudno się obejść w pracy z betonem czy tworzywami sztucznymi

Plastyfikatory to klasa związków chemicznych dodawanych do polimerów w celu zwiększenia ich elastyczności i obrabialności. Można je znaleźć w produktach codziennego użytku – opakowaniach żywności, wykładzinach podłogowych, tapicerkach i zabawkach. Plastyfikatorami nazywamy wszelkie dodatki, zwykle płynne, które zmniejszają lepkość tworzywa sztucznego, ułatwiając jego przetwarzanie i zwiększając elastyczność.

Plastyfikator do betonu – w jakim celu się go używa?

Plastyfikatory zwiększają plastyczność betonu, czyniąc go bardziej gęstym i spoistym. Dzięki nim można dodać mniej wody, co sprawia, że materiał jest trwalszy i odporniejszy na zarysowania. Zwiększają również trwałość konstrukcji betonowych, zmniejszają zużycie cementu przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów mieszanki, pozwalają na tworzenie betonów, których parametry i właściwości można łatwo odtworzyć. Dostępne są na rynku plastyfikatory płynne, które można stosować do żwiru o maksymalnej średnicy 40 mm; doskonale nadają się do ogrzewania podłogowego, ponieważ nie powodują korozji zbrojenia.

Plastyfikatory stały się nieodzownymi składnikami betonu, ponieważ umożliwiają uzyskanie betonu o odpowiedniej wytrzymałości, trwałości i jednorodności składników. Dzięki nim możliwe jest znaczne poprawienie wielu parametrów i właściwości betonu. Co warte podkreślenia, plastyfikatory nie są w ogóle szkodliwe dla ludzi ani dla otaczającej nas przyrody. Możemy więc być pewni, że stosowanie plastyfikatorów nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia czy bezpieczeństwa.

Plastyfikatory

Plastyfikatory do betonu – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Plastyfikatory pomagają uzyskać idealne mieszanki betonowe, które są gęste, trwałe i nieprzepuszczalne, a także pozwalają tworzyć konstrukcje o wysokiej wytrzymałości. Są one bardzo skuteczne w przypadku projektów transportu dalekobieżnego i innych projektów transportowych, które muszą być wodoszczelne, ponieważ zapewniają wysoką mrozoodporność i wodoszczelność. W zależności od tego, jak wiele właściwości zmieniają, dzieli się je na plastyfikatory jedno-, dwu- i wielofunkcyjne. Superplastyfikatory są najbardziej innowacyjne i pozwalają uzyskać znacznie większą wytrzymałość niż zwykłe plastyfikatory.

Plastyfikatory są stosowane, aby beton był mniej kruchy. Dodaje się mniej wody, co sprawia, że materiał jest bardziej trwały i odporny na zarysowania. Plastyfikatory zwiększają trwałość konstrukcji betonowych bez pogorszenia ich parametrów. Zmniejszają też zużycie cementu i sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.

Plastyfikator nie tylko do betonu – użycie plastyfikatorów

Plastyfikatory pozwolą nam na zastosowanie bardziej plastycznych i urabialnych mieszanek – zwiększą ich wytrzymałość, a zmniejszą absorpcję wody. Efekt końcowy po zastosowaniu plastyfikatorów będzie co najmniej tak dobry, jak po zastosowaniu tradycyjnych dodatków mineralnych.

Plastyfikatory zapobiegają sztywnieniu i pękaniu miękkiego winylu. Bez plastyfikatorów winyl, zamiast się zginać i rozciągać, łatwo by się łamał. Plastyfikatory można znaleźć w przedmiotach codziennego użytku, takich jak torby do kroplówek, a także w płytach winylowych, zasłonach prysznicowych, wężach ogrodowych, kredkach, klejach, fotelikach samochodowych, zabawkach, płaszczach przeciwdeszczowych… lista jest nieskończona! Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem plastyfikatora jest ftalan.

Plastyfikatory – środki szeroko stosowane w budownictwie i przy produkcji tworzyw sztucznych

Plastyfikator to niezbędny dodatek przy budowie obiektów przemysłowych i inżynierii lądowej. Wykorzystuje się go do produkcji różnych wyrobów betonowych, takich jak betonowe kostki brukowe lub płyty, które znajdują szerokie zastosowanie przy budowie dróg, terminali, lotnisk – wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie posadzki. Może być również wykorzystywany do budowy pasów startowych i chodników lotniskowych.

Dzięki temu, że plastyfikatory zwiększają ruchliwość łańcuchów polimerowych i zmniejszają oddziaływania międzycząsteczkowe materiału, z którym się ich używa, znacznie poprawiają właściwości tych substancji. Dlatego są tak chętnie i szeroko stosowane w wielu branżach (budowlanej, produkcyjnej itd.).

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną https://batel.pl