Plastyfikatory to klasa związków chemicznych dodawanych do polimerów w celu zwiększenia ich elastyczności i obrabialności. Można je znaleźć w produktach codziennego użytku – opakowaniach żywności, wykładzinach podłogowych, tapicerkach i zabawkach. Plastyfikatorami nazywamy wszelkie dodatki, zwykle płynne, które zmniejszają lepkość tworzywa sztucznego, ułatwiając jego przetwarzanie i zwiększając elastyczność.
Plastyfikatory zwiększają plastyczność betonu, czyniąc go bardziej gęstym i spoistym. Dzięki nim można dodać mniej wody, co sprawia, że materiał jest trwalszy i odporniejszy na zarysowania. Zwiększają również trwałość konstrukcji betonowych, zmniejszają zużycie cementu przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów mieszanki, pozwalają na tworzenie betonów, których parametry i właściwości można łatwo odtworzyć. Dostępne są na rynku plastyfikatory płynne, które można stosować do żwiru o maksymalnej średnicy 40 mm; doskonale nadają się do ogrzewania podłogowego, ponieważ nie powodują korozji zbrojenia.
Plastyfikatory stały się nieodzownymi składnikami betonu, ponieważ umożliwiają uzyskanie betonu o odpowiedniej wytrzymałości, trwałości i jednorodności składników. Dzięki nim możliwe jest znaczne poprawienie wielu parametrów i właściwości betonu. Co warte podkreślenia, plastyfikatory nie są w ogóle szkodliwe dla ludzi ani dla otaczającej nas przyrody. Możemy więc być pewni, że stosowanie plastyfikatorów nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia czy bezpieczeństwa.
Plastyfikatory pomagają uzyskać idealne mieszanki betonowe, które są gęste, trwałe i nieprzepuszczalne, a także pozwalają tworzyć konstrukcje o wysokiej wytrzymałości. Są one bardzo skuteczne w przypadku projektów transportu dalekobieżnego i innych projektów transportowych, które muszą być wodoszczelne, ponieważ zapewniają wysoką mrozoodporność i wodoszczelność. W zależności od tego, jak wiele właściwości zmieniają, dzieli się je na plastyfikatory jedno-, dwu- i wielofunkcyjne. Superplastyfikatory są najbardziej innowacyjne i pozwalają uzyskać znacznie większą wytrzymałość niż zwykłe plastyfikatory.
Plastyfikatory są stosowane, aby beton był mniej kruchy. Dodaje się mniej wody, co sprawia, że materiał jest bardziej trwały i odporny na zarysowania. Plastyfikatory zwiększają trwałość konstrukcji betonowych bez pogorszenia ich parametrów. Zmniejszają też zużycie cementu i sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.
Plastyfikatory pozwolą nam na zastosowanie bardziej plastycznych i urabialnych mieszanek – zwiększą ich wytrzymałość, a zmniejszą absorpcję wody. Efekt końcowy po zastosowaniu plastyfikatorów będzie co najmniej tak dobry, jak po zastosowaniu tradycyjnych dodatków mineralnych.
Plastyfikatory zapobiegają sztywnieniu i pękaniu miękkiego winylu. Bez plastyfikatorów winyl, zamiast się zginać i rozciągać, łatwo by się łamał. Plastyfikatory można znaleźć w przedmiotach codziennego użytku, takich jak torby do kroplówek, a także w płytach winylowych, zasłonach prysznicowych, wężach ogrodowych, kredkach, klejach, fotelikach samochodowych, zabawkach, płaszczach przeciwdeszczowych… lista jest nieskończona! Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem plastyfikatora jest ftalan.
Plastyfikator to niezbędny dodatek przy budowie obiektów przemysłowych i inżynierii lądowej. Wykorzystuje się go do produkcji różnych wyrobów betonowych, takich jak betonowe kostki brukowe lub płyty, które znajdują szerokie zastosowanie przy budowie dróg, terminali, lotnisk – wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie posadzki. Może być również wykorzystywany do budowy pasów startowych i chodników lotniskowych.
Dzięki temu, że plastyfikatory zwiększają ruchliwość łańcuchów polimerowych i zmniejszają oddziaływania międzycząsteczkowe materiału, z którym się ich używa, znacznie poprawiają właściwości tych substancji. Dlatego są tak chętnie i szeroko stosowane w wielu branżach (budowlanej, produkcyjnej itd.).
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną https://batel.pl