Ozonator a zdrowie – czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne?

Właściwości dezynfekujące ozonu od bardzo dawna wykorzystywane są przy odkażaniu pomieszczeń sanitarnych. Wiele osób może kojarzyć ozonowanie także z metodą oczyszczania wody basenowej. Obecnie generatory ozonu zyskują na popularności jako sposób na pozbywanie się drobnoustrojów z prywatnych mieszkań i domów. Czy ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne? O czym należy pamiętać samodzielnie ozonując mieszkanie?

Czy ozon jest bezpieczny dla zdrowia?

Ozon to alotropowa odmiana tlenu o wzorze O3, składająca się z trzech atomów. Producent wentylatorów Klimawent wyjaśnia: ozon to gaz występujący w naturze. Jego charakterystyczny zapach można poczuć powietrzu po burzy, ponieważ powstaje za sprawą wyładowań atmosferycznych. Ozonatory to urządzenia, które pozwalają na bezpieczną syntezę ozonu w warunkach kontrolowanych. Dzięki nim każdy może korzystać z zalet tego pierwiastka, nie ryzykując zdrowia.

Największą zaletą ozonu jest jego działanie dezynfekujące. W odpowiednim stężeniu pozwala on na pozbycie się wirusów, grzybów oraz bakterii. Należy jednak zachować wszelkie środki bezpieczeństwa podczas jego stosowania. Wysokie stężenie ozonu jest szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz roślin domowych. Dlatego też należy opuszczać pomieszczenie w trakcie ozonowania. Dopiero po obniżeniu stężenia ozonu w powietrzu do bezpiecznego poziomu można ponownie korzystać z pomieszczenia. Niewielka ilość ozonu w powietrzu jest bowiem nieszkodliwa, a wręcz wykazuje pożądane właściwości.

Jak bezpiecznie ozonować mieszkanie?

Bezpieczna dezynfekcja pomieszczenia za pomocą generatora ozonu firmy Klimawent wymaga postępowania zgodnie ze wskazaniami producenta. Po uruchomieniu urządzenia należy opuścić pomieszczenie. Wejść do niego można dopiero wtedy, gdy lampka sygnalizacyjna zgaśnie. Oznacza to, że dezynfekcja została zakończona, a stężenie ozonu spadło do bezpiecznej wysokości.

Samodzielna dezynfekcja za pomocą generatora ozonu to w pełni bezpieczny zabieg. Warunkiem jest przestrzeganie zaleceń producenta. Postępując zgodnie z instrukcją obsługi można cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w domu, mieszkaniu oraz samochodzie.