Oringi i ich właściwości. Gdzie stosuje się uszczelnienia techniczne typu o-ring?

Każdy proces technologiczny wymaga specjalnych urządzeń do jego prawidłowego funkcjonowania i bezpiecznej pracy. Jeżeli urządzenia pracują w warunkach wysokich temperatur, wysokiego ciśnienia, zanurzenia w wodzie lub środowisku korozyjnym (np. w automatycznych systemach gaśniczych), to szczególnie ważne jest, aby przy doborze komponentów przestrzegać niezbędnych wymogów bezpieczeństwa. Oringi to małe, ale bardzo ważne elementy – zapewniają niezawodne uszczelnienie szeregu różnych części mechanicznych, takich jak łożyska, śruby i złącza.

Pierścienie uszczelniające czyli niezawodne oringi. Jak wybrać uszczelnienia najwyższej jakości?

Oringi to okrągłe, elastyczne i gumowe uszczelki formowane, które są używane głównie w zastosowaniach mechanicznych, gdzie ciecz i gaz muszą przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego w układzie. Oringi mogą być przeznaczone do zastosowań ciśnieniowych lub próżniowych i są stosowane zarówno w układach wysokociśnieniowych, takich jak samoloty (układ hydrauliczny), jak i niskociśnieniowych, np. uszczelki drzwi lodówki. Oringi są często stosowane w uszczelnieniach do zatrzymywania płynów, temperatury i ciśnienia. Pierścienie te mają wiele zastosowań w różnych branżach, ale podstawowa koncepcja jest taka sama: płyn i/lub ciśnienie muszą być utrzymywane w określonym miejscu przez dłuższy czas, w zależności od zastosowania. Oringi towarzyszą nam niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Używamy ich do zabezpieczania wody przed wyciekiem, do utrzymywania przedmiotów w ich pojemnikach i nie tylko.

Rodzaje oringów – oringi gumowe, EPDM, NBR, FKM, FPM, VITON, VMQ

Istnieje wiele różnych typów Oringów, a każdy z nich ma unikalne właściwości. Jednym z kroków w kierunku wyboru właściwego O-ringu jest wybór materiału odpowiedniego do warunków, w których będzie on używany. Oring to szczególny rodzaj uszczelki o okrągłym przekroju poprzecznym. Uszczelki te są w stanie zachować swój kształt i tworzyć uszczelnienia z różnymi materiałami, nawet gdy są ściskane. O-ringi są rodzajem uszczelnienia gumowego stosowanego do tworzenia uszczelnienia wzdłuż dwóch współpracujących, nierównoległych powierzchni. Uszczelnienia te są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu na całym świecie. Te gumowe pierścienie mają jedną właściwość, która czyni je bardzo przydatnymi w zastosowaniach uszczelniających: po rozciągnięciu i zwolnieniu wracają do pierwotnego kształtu. Ta zdolność do rozciągania pozwala O-ringowi “wtoczyć się” w rowek w jednym obiekcie, a następnie ponownie się rozszerzyć, gdy znajdzie się pod naciskiem innej części. To wyjątkowe połączenie właściwości – rozciągliwość, elastyczność i fakt, że Oring może uszczelniać pod ciśnieniem statycznym lub pod prądem – sprawia, że są one idealne do stosowania w różnych aplikacjach, w których ciecze lub gazy muszą być utrzymywane na zewnątrz, np. w urządzeniach przemysłowych, zaworach, pompach itp. O-ringi są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle samochodowym, naftowym i gazowym, lotniczym i obronnym, w maszynach przemysłowych, oprzyrządowaniu, sprzęcie medycznym i budownictwie. Są one często stosowane jako uszczelnienia techniczne w zaworach i pompach, gdzie zapewniają zatrzymywanie płynów. Pierścienie uszczelniające typu o-ring to niemal oczywistość, jeśli chodzi o uszczelnienia maszyn. Materiał powinien być w stanie wytrzymać wysokie temperatury przez długi czas, nie psując się ani nie stając się kruchym. Jeśli chodzi o O-ringi, istnieje wiele różnych czynników, które mogą wpływać na ich działanie. Wybierając odpowiedni O-ring do każdego zastosowania, ważne jest, aby wybrać materiał, który będzie zachowywał tolerancję i niezawodność przez dłuższy czas. Dzięki temu system pozostanie sprawny, gdy będzie najbardziej potrzebny.

SONY DSC

Jeśli przyjrzymy się bliżej różnorodności oringów i ich kształtom, zauważymy, że można je podzielić na wiele grup. Na przykład oringi poliuretanowe wyróżniają się odpornością na chemikalia, podczas gdy inne mogą być niezawodnie stosowane we wrzącej wodzie. Znacznie różnią się właściwości materiałów elastomerowych i wypełnionych grafitem. Wszystkie te elementy decydują o właściwym doborze o-ringów do posiadanego sprzętu. Dostępne na rynku różnorodne materiały sprawiają, że oring może być idealnie dostosowany pod daną maszynę.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/