Opór dyfuzyjny to ważny termin, który powinna znać każda osoba wykonująca prace wykończeniowe w swoim domu. Stanowi on bowiem o szczelności okien w naszej nieruchomości, przez co wpływa na nasz komfort i jest istotne w kwestii późniejszych opłat za ogrzewanie. Warto więc przed faktem zgłębić temat, zapoznać się z oporem dyfuzyjnym i dowiedzieć się, jak duże ma on znaczenie w odniesieniu do szczelności. Te i inne kwestie wyjaśniamy w niniejszym artykule.
Wilgoć w domu to coś, przed czym niewątpliwie chce się chronić każdy z nas. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu poziomowi oporu dyfuzyjnego. To parametr określający siłę zatrzymywania wody przez użyty materiał. Opór jest odwrotnie proporcjonalny do paroprzepuszczalności.
Opór dyfuzyjny różni się nieco w każdej z trzech warstw montażu warstwowego. W zewnętrznej ważną rolę odgrywa paroprzepuszczalność, która pozwala na odparowywanie wody i uniemożliwia jej kontakt ze złączem. W warstwie środkowej opór dyfuzyjny powinien być większy, a w wewnętrznej – największy, by regulować przepływy pary wodnej.
Ciepły montaż, nazywany często również warstwowym, ma duże znaczenie w kwestii naszego komfortu. Należy jednak odpowiednio przygotować się do jego wykonania i starannie go przeprowadzić. Dobrze zrobiony montaż warstwowy to gwarancja spokoju i komfortu na długie lata. Jest on bowiem bardzo solidny i wytrzymały, co determinuje jego popularność.
Poza swoją solidnością, montaż warstwowy posiada również inne zalety. Jedną z najważniejszych jest pełna, kompleksowa ochrona, która zapewnia bezpieczeństwo nie tylko w aspekcie termicznym, ale również akustycznym. To także dbałość o estetykę. Kluczowe jest jednak to, że dzięki trwałości takiego rozwiązania, przez lata nie będziemy musieli martwić się nieszczelnością oraz wynikającymi z niej licznymi problemami.
Dzięki ciepłemu montażowi możemy również zapobiec wykraplaniu wilgoci w ościeżu. Oznacza to, że nie grozi nam rozwijanie się pleśni i nie musimy obawiać się o zdrowie domowników. Wszystko to dzięki prawidłowemu poziomowi oporu dyfuzyjnego.
Wyważenie poziomu oporu dyfuzyjnego jest bardzo ważne. Zastosowanie materiałów o maksymalnym oporze nie jest jednak dobrym wyborem. Nie zapewnia nam to pełnej, całkowitej ochrony przed wilgocią i nie jest przeznaczone do stosowania zewnętrznego. Co za tym idzie, woda, która spływa do szczelin, nie może zostać odparowana. Co w takim razie dzieje się z cieczą? Wnika ona w ściany i sukcesywnie doprowadza do zawilgocenia i zniszczenia pianki montażowej.
Paradoksalnie więc najwyższy poziom oporu dyfuzyjnego nie chroni nas przed wilgocią, a naraża na nią. Warto mieć ten fakt na uwadze podczas wybierania odpowiedniego materiału do wykonania montażu warstwowego. Niewłaściwy może bowiem prowadzić do konieczności wykonania rychłych poprawek.