Olej rzepakowy – cenny skarb w Twojej kuchni

Oleje roślinne stanowią bardziej wartościowy zamiennik tłuszczów zwierzęcych. Dobry olej nie tylko wzmocni smak potraw, ale też pozwoli Ci zadbać o zdrowie. W samej Unii Europejskiej co roku produkuje się około 10 milionów ton oleju rzepakowego. Dlaczego jest on tak cenny i pożądany?

Powody, dla których warto używać oleju rzepakowego

Olej rzepakowy to doskonały wybór dla osób, którym zależy na zdrowiu. To tłuszcz roślinny zawierający wielonienasycone kwasy omega-6 i omega-3, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Należy zaznaczyć, ważna jest nie tyle sama obecność tych kwasów, co ich proporcja. Najlepszy stosunek omega-6 do omega-3 to 2:1. Taki występuje właśnie w oleju rzepakowym. Obecność tych kwasów w diecie jest niezbędna, ponieważ organizm nie jest w stanie wyprodukować ich samodzielnie. Zawartość kwasów omega-3 w oleju jest 10 razy większa niż w oliwie z oliwek. Olej rzepakowy działa też pozytywnie na pracę nerek i wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Ma szerokie zastosowania w kuchni – nadaje się świetnie do smażenia, jest odporny na zmiany termiczne zachodzące podczas smażenia, gotowania i pieczenia, mimo neutralnego smaku i zapachu podkreśla smak potraw. Stanowi świetną bazę dressingów sałatkowych, można go wykorzystać do zrobienia majonezu czy pieczenia ciast. Zachowuje on świeżość przez długi czas dzięki zawartości dużej ilości przeciwutleniaczy. Jest powszechnie dostępny i stosunkowo tani.

Poza właściwościami prozdrowotnymi, olej rzepakowy może być też stosowany w pielęgnacji ciała i włosów. Ten tłoczony na zimno wchodzi w skład wielu kosmetyków. Zmniejsza on ryzyko wystąpienia alergii, dlatego produkty zawierające go są polecane właśnie osobom borykającym się z takimi problemami. Poprawia też ogólną kondycję skóry dzięki właściwościom regeneracyjnym i odżywiającym. Rzepakowy olej jest również wykorzystywany do olejowania włosów, dzięki czemu odbudowuje kosmyki i czyni je miękkimi oraz sprężystymi. Preparat przyrządzony na jego bazie posłuży także do wzmocnienia łamliwych paznokci i przyspieszy ich regenerację.

Olej rzepakowy „oliwą północy”

Olej rzepakowy zawiera najbardziej zbliżoną do oliwy z oliwek zawartość kwasów jednonienasyconych z rodziny omega-9. Jest to głównie kwas oleinowy zwany „oliwą północy”. W przeciwieństwie do mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, mieszkańcy środkowej i wschodniej Europy oraz basenu Morza Bałtyckiego spożywają znacznie mniej kwasów omega-3 zawartych w rybach i owocach morza. Mogą jednak uzupełnić braki jedząc codziennie 2 łyżki oleju rzepakowego.

Olej rzepakowy skarbem Europy

Taką właśnie nazwę nosi program edukacyjno-promocyjny współfinansowany przez Unię Europejską. Kampania realizowana w Polsce i we Francji ma trwać 3 lata i podnosić świadomość konsumentów na temat właściwości odżywczych i zdrowotnych olejów roślinnych, a w szczególności oleju rzepakowego oraz jego znaczenia w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej. Renoma oleju rzepakowego jest wykorzystywana do zwiększenia spożycia europejskich olejów roślinnych objętych kampanią. Działanie międzynarodowe pomaga również zacieśnić współpracę między dwoma największymi rynkami rzepakowymi w Europie – polskim i francuskim. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej olejrzepakowy.com.