Odżywianie się w zgodzie z organizmem – co to oznacza?

Na pewno słyszałeś (słyszałaś) o życiu w zgodzie z naturą. Ale z własnym organizmem? Tymczasem to podstawa: własny organizm to pierwsza natura, z którą mamy do czynienia. Dlaczego to takie ważne, by żyć w zgodzie? Kontakt z własnym ciałem, także na poziomie odżywiania, pozwala utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. A ponadto stanowi źródło wielu kulinarnych przyjemności.

Znajdź swoje smaki

Twój organizm, jeżeli nie jest zaburzony, wie czego mu potrzeba i całkiem nieźle potrafi o tym poinformować. Robi to poprzez odczucie głodu lub ochoty na coś. Masz ochotę na banany, morele i orzechy? To SMS od Twojego organizmu, że potrzebujesz potasu, który wpływa korzystnie na pracę serca. Tego typu informacji dostajesz codziennie bez liku.

Jednak do poważnych kłopotów dochodzi wówczas, gdy Twój organizm jest rozregulowany. To tak, jakby ktoś wysyłał fałszywe SMS-y, które dezorganizują pracę całego przedsiębiorstwa. Masz ochotę na kolejny tort w tym tygodniu? Niestety, wcale nie znaczy to, że potrzebujesz cukru i czekolady. To trop, który prowadzi Cię na manowce, nakazując jeść rzeczy, które Ci szkodzą.

Jeżeli Twój organizm wysyła za dużo żywieniowych fake newsów, potrzebujesz pomocy kogoś, kto potrafi to naprawić. Odpowiednich specjalistów znajdziesz m.in. na portalu żywieniowym Jedz Dobrze. Pomogą Ci tak wyregulować apetyt, że będziesz miał (miała) ochotę na żywność, która sprzyja Twojemu zdrowiu.

Znajdź swoją miarę

Gdy Ty i Twój organizm żyjecie w opozycji, jesteś dezinformowany nie tylko o tym, na co masz ochotę. Sabotaż dotyczy także ilości spożywanego pokarmu. Najczęściej zjadasz o wiele więcej, niż faktycznie potrzebujesz. W rozsądnej ilości nawet słodycze Ci nie zaszkodzą. Ale tort dziennie to gruba przesada.

Pierwszym krokiem, aby odzyskać zdolność do odczuwania sytości, zanim objesz się bez umiaru, to skorzystanie z poradni dietetycznej online. Tam specjaliści ułożą dla Ciebie dietę, która pozwoli Ci przejść od nadmiaru (bądź niedomiaru) jedzenia do takich ilości, które adekwatnie zaspokajają Twoje potrzeby. Również gdy jesteś przewlekle chory, dieta stanowi ważny czynnik wspierający leczenie farmakologiczne.

A na koniec bonus od natury, także tej zaklętej w Twoim organizmie. Zdrowe jedzenie jest przyjemne! Gdy masz wyregulowany apetyt, w sposób naturalny jesz to, na co masz ochotę i tyle, ile potrzebujesz. Nie ma w tym żadnego przymusu ani wysiłku. Jest za to dużo przyjemności, ujawniającej się zarówno podczas smacznego jedzenia, jak i później, gdy dobrze się czujesz.