Odnawialne źródła energii dla gospodarstw domowych

Odnawialne źródła energii to rozwiązania z roku na rok zyskujące coraz większą popularność. Na ich montaż decyduje się wiele firm i gospodarstw rolnych. Największe zainteresowanie wzbudzają jednak wśród właścicieli budynków mieszkalnych. W dzisiejszym artykule opisujemy najpopularniejsze rozwiązania z zakresu OZE, jakie można zamontować w gospodarstwach domowych.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne

Spośród odnawialnych źródeł energii największym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika. Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest produkcja prądu z energii promieniowania słonecznego absorbowanego przez panele fotowoltaiczne. Mikroinstalacje dla gospodarstw domowych wytwarzają energię zużywaną głównie na pokrycie bieżącego zapotrzebowania. Dają zatem możliwość obniżenia rachunków za prąd nawet o 90%.

Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, o mocy do 50 kWp to inwestycja mogąca przynieść duże oszczędności. Ponadto właściciele budynków mieszkalnych mogą liczyć na wysokie dotacje na fotowoltaikę z programów krajowych i unijnych. Możliwe jest także skorzystanie z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, co również wpływa na obniżenie kosztów budowy instalacji. Nic zatem dziwnego, że na to rozwiązanie decyduje się wiele gospodarstw domowych.

Pompy ciepła

Innym rozwiązaniem z zakresu OZE wybieranym przez właścicieli budynków mieszkalnych jest montaż pompy ciepła. Urządzenie to ma za zadanie ogrzewanie pomieszczeń. Pozyskuje energię cieplną ze środowiska i przekazuje ją do instalacji grzewczej w budynku. Źródłem ciepła może być powietrze, gleba lub wody gruntowe. Największym zainteresowaniem cieszą się pompy powietrze-woda. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie i szybkie w montażu.

Pompy ciepła często montowane są razem z fotowoltaiką. Daje to większe oszczędności dla gospodarstwa domowego i pozwala na uzyskanie wyższych dotacji. Mieszkańcy Rzeszowa i okolic, którzy chcieliby wprowadzić do swojego gospodarstwa domowego ekologiczne źródła energii, mogą skorzystać z usług firmy EL-WiK. Zajmuje się ona montażem pomp ciepła oraz fotowoltaiki na Podkarpaciu, pomaga też w uzyskaniu dofinansowania na te cele.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne, nazywane też solarami, wykorzystywane są do ogrzewania wody użytkowej oraz wsparcia systemów centralnego ogrzewania budynku. Podobnie jak panele fotowoltaiczne wykorzystują energię promieniowania słonecznego. Przekształcają ją jednak nie w prąd, a w ciepło. Mogą być montowane razem z innymi odnawialnymi źródłami energii, zapewniając większe oszczędności. Przeszkodą może być jednak brak miejsca na dachu budynku lub działce, gdyż do montażu solarów potrzebna jest duża, nasłoneczniona przestrzeń.