Obowiązkowe punkty wycieczki po Starym Mieście w Gdańsku

Gdańskie Stare Miasto za każdym razem oczarowuje spacerujących tu turystów. Można tu niepostrzeżenie spędzić cały dzień – i ani trochę się nie nudzić. Obowiązkowymi punktami wycieczki będą słynna Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu, Bazylika Mariacka i sama ulica Mariacka. O jakie punkty gastronomiczne warto zahaczyć na Starym Mieście? Co warto wiedzieć o poszczególnych atrakcjach?

Ulica Długa jako najbardziej żywe miejsce na Starym Mieście

Ulicę Długą niezaprzeczalnie można określić jako najżywsze (głównie od natłoku turystów), najpiękniejsze i najbardziej urodziwe miejsce na mapie Gdańska. Jej obie strony zapełnione są restauracjami, kawiarniami i kafejkami, serwującymi przepyszne jedzenie. Otaczające ścieżkę kamienice, odrestaurowane pod II wojnie światowej, przywodzą na myśl poprzednie epoki. Idąc wzdłuż ulicy Długiej, napotykamy Fontannę Neptuna i Dwór Artusa – to centralne i bardzo popularne miejsca na słynnym Długim Targu.

Ulica Mariacka jako wyjątkowe miejsce w Gdańsku

Ulica Mariacka położona jest nieopodal Długiej. Niektórzy określają ją jako porównywalnie najpiękniejszą ulicę w Gdańsku. Otacza ją rzeka, znad której mamy piękny widok na słynną Bazylikę Mariacką. Owa ulica, podobnie jak Długa, przystrojona jest pięknymi, klimatycznymi kamienicami (z płaskorzeźbami na murach). Warto udać się tutaj na spacer wieczorem, kiedy drogę rozświetlają lampiony.

Ulica Mariacka wzięła swoją nazwę od Bazyliki Mariackiej – niezaprzeczalnie jednego z najpiękniejszych kościołów w Polsce, owianego legendą o dwóch braciach – budowniczych. Turyści mogą obejrzeć panoramę całego miasta ze szczytu tej bazyliki – wystarczy pokonać swój potencjalny lęk wysokości i przejść około 400 schodków.

Najlepsze restauracje na Starym Mieście

W samym centrum gdańskiej metropolii, nad Starym Miastem, rozciąga się klimatyczny taras widokowy ROOF TOP by SASSY. To niezwykłe miejsce, polecane przez turystów i miejscowych. Lokal gastronomiczny nawiązuje stylem do nurtu art nouveau. Mimo biesiadowania na dachu nie trzeba się obawiać o rażące promienie słoneczne, silne wiatry, mrozy i deszcze – szklana konstrukcja pełni funkcję stabilnego zadaszenia.

W owym lokalu gastronomicznym każdy odnajdzie coś dla siebie. Rodziny z dziećmi mogą miło spędzić czas w gustownej restauracji i przytulnej kawiarni (ROOF TOP DAY), natomiast młodzi miłośnicy dyskotekowych klimatów wytańczą się za wszystkie czasy w tutejszym klubie muzycznym (ROOF TOP NIGHT), gdzie serwowane są wyjątkowe, autorskie drinki.