O ile odcieni można wybielić zęby?

Jasne szkliwo zębów to symbol zdrowia, ważny atrybut urody, świadectwo dbałości o higienę jamy ustnej. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie, ułatwia kontakty towarzyskie i funkcjonowanie w relacjach zawodowych. Jednym ze sposobów na poprawę wyglądu zębów jest wybielanie. Jaką skuteczność ma ten zabieg? O ile odcieni można wybielić zęby? Jakie metody wybielania cieszą się największym uznaniem?

Wybielanie zębów można prowadzić na wiele różnych sposobów. Liczba odcieni, o które można rozjaśnić zęby, zależy od dwóch czynników: metody wybielania oraz indywidualnej podatności zębów na wybielanie.

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody rozjaśniania szkliwa

Podstawą zachowania estetycznego wyglądu szkliwa jest staranne oczyszczanie zębów: regularne szczotkowanie i usuwanie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznej. Dobre efekty przynosi też stosowanie specjalistycznych past wybielających. Ponadto konieczne jest też okresowe piaskowanie i usuwanie kamienia (skaling), które powinny też poprzedzić wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Do wyboru masz dwie najważniejsze metody rozjaśniania szkliwa:

  • żele do nakładkowego wybielania zębów – w tej grupie zdecydowanie najpopularniejsze jest wybielanie Opalescence: amerykańska firma dostarcza żele o różnych stężeniach, nakładki i pasty wybielające, które pozwalają dłużej utrzymać estetyczny wygląd szkliwa – żel wybielający może rozjaśnić szkliwo nawet o 5-6 odcieni,
  • wybielanie zębów światłem – stosowane są różnego rodzaju źródła światła w połączeniu z żelami wybielającymi: lampy LED (rozjaśnienie maksymalnie o 7-8 odcieni), lampy Beyond (nawet o 16 odcieni), światło laserowe (do kilkunastu odcieni) – dzięki działaniu światła substancja wybielająca (np. nadtlenek wodoru czy nadtlenek karbamidu) może wniknąć głęboko w szkliwo, a zabieg przebiega znacznie szybciej od wybielania nakładkowego.

Wszystkie dane o liczbie odcieni należy traktować poglądowo. Nie ma gwarancji, że u każdego pacjenta uda się uzyskać maksymalne możliwe dla danej metody rozjaśnienie.

Czy każdy ząb można wybielić?

Każdy człowiek ma naturalny, uwarunkowany genetycznie kolor zębów. Od genów zależy też, o ile odcieni uda się rozjaśnić szkliwo. Jakie są tego konsekwencje, wyjaśnia specjalista z hurtowni sprzętu medycznego Limedic: – Indywidualna podatność na rozjaśnianie oznacza, że ta sama metoda u jednego pacjenta pozwoli na zmianę barwy o 10 odcieni, a u innego o 2. Należy też pamiętać, że w przypadku rdzennych mieszkańców Europy barwa zdrowego szkliwa mieści się na skali pomiędzy bardzo jasną żółcią a delikatną szarością. Idealnie białe są tylko zęby mleczne małych dzieci – uzyskanie takiego koloru u dorosłej osoby jest możliwe tylko przy zastosowaniu koron porcelanowych lub licówek.

Duże trudności napotyka też wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym. W ich przypadku nie mają zastosowania tradycyjne metody zewnętrzne. Preparat wybielający należy wprowadzić do kanału zębowego i pozostawić na dłuższy czas. Procedura wymaga powtarzania. Liczba aplikacji żelu wybielającego zależy od postępów w wybielaniu u konkretnego pacjenta – przebieg wybielania jest zawsze ustalany indywidualnie. Jeżeli okaże się, że efekt nie jest zadowalający, to pozostaje nałożenie licówek lub porcelanowej korony. Przy bardzo zniszczonych zębach alternatywą jest też ekstrakcja i zastąpienie naturalnego zęba implantem.

Zabiegi protetyczne są jedynym sposobem uzyskania takiego odcienia bieli zębów, który będzie idealnie zbieżny z oczekiwaniami pacjenta. Wadą tego rozwiązania są wysokie koszty, które są wielokrotnością cen wybielania nakładkowego, a nawet laserowego.

Biała dieta podtrzymuje efekt wybielania

Biała dieta, czyli unikanie pokarmów zawierających intensywne pigmenty, dotyczy głównie okresu pierwszych dni po zabiegu wybielania zębów. Jeżeli chcesz przedłużyć efekty rozjaśniania szkliwa, przemyśl zmianę upodobań kulinarnych i higienicznych. Soki owocowe i warzywne należą do pokarmów, które najmocniej przebarwiają zęby. Jeżeli nie możesz się ich wyrzec, to używaj do picia słomki: ograniczysz w ten sposób kontakt płynu ze szkliwem. To samo zalecenie dotyczy również herbaty i kawy. Jeżeli spożywasz te dwa napoje w sposób tradycyjny, to myj zęby po każdym posiłku.

Konieczna jest też zmiana nastawienia do używek. Papierosy, kawa, czerwone wino to sprawcy przebarwień szkliwa, które są trudne do usunięcia. Właściwa dieta może sprawić, że wybielanie trzeba będzie powtarzać znacznie rzadziej.