Nasiona marihuany. Indica i sativa – czym się różnią?

Kolekcjonowanie nasion konopnych jest w Polsce coraz bardziej popularne. Osoby, które dopiero zaczynają interesować się tematyką konopną, zazwyczaj zadają sobie pytanie o to, czym różnią się poszczególne nasiona konopi, a dokładnie – w czym tkwi odmienność pomiędzy konopiami typu Indica a konopiami typu Sativa. Dziś postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości z tym związane.

Skąd pochodzą konopie typu Indica i Sativa?

W sklepach należących do branży konopnej, takich jak sklep internetowy Pan Pestka, można kupić różne odmiany nasion konopi – zarówno nasiona konopi typu Indica, jak i nasiona konopi typu Sativa. Warto więc wiedzieć, na czym dokładnie polega istniejąca odmienność pomiędzy nimi – a różnic tych jest więcej, niż mogłoby się wydawać.

Główną różnicą pomiędzy konopiami typu Indica (Cannabis Indica L.) i Sativa (Cannabis Sativa L.) jest pochodzenie. Pierwsze z nich, czyli konopie typu Indica najczęściej pochodzą z południowej Azji, czyli między innymi takich państw jak na przykład Afganistan czy Pakistan. Cannabis Indica L. równie często pochodzą z subkontynentu indyjskiego, czyli obszaru Azji obejmującego Półwysep Indyjski z Niziną Hindustańską i Cejlonem. Mowa między innymi o takich państwach jak Nepal czy Tybet.

Natomiast nasiona konopi typu Sativa zazwyczaj pochodzą z regionów równikowych, a dokładnie z takich państw jak Kambodża, Meksyk, Tajlandia, Jamajka, a także wielu innych, które zaliczane są do regionu równikowego. Jak więc widać, pochodzenie konopi Cannabis Sativa L. jest nieco inne niż źródło pozyskiwania konopi Cannabis Indica L.

Jak wyglądają konopie typu Indica, a jak konopie typu Sativa?

Drugą kwestią, o której warto wiedzieć, zastanawiając się nad istniejącymi różnicami pomiędzy konopiami typu Indica i konopiami typu Sativa, jest ich wygląd. Jak można się domyślać, te odmiany są niejednakowe pod względem wizualnym – i to pozwala na ich bezproblemowe rozróżnianie.

Konopie typu Indica są kojarzone ze zbitymi i grubymi pąkami. To, co je także wyróżnia, to stosunkowo silny zapach. Pąki tych konopi zazwyczaj tworzą gęste kiście, gromadząc się wokół łodygi i gałęzi w bardzo bliskim sąsiedztwie. Pąki konopi typu Sativa cechuje większy rozmiar niż pąki odmiany Indica. Znane też są z tego, że nie tworzą zbitych kiści, ulokowanych od siebie w niewielkiej odległości. Rosną raczej w dalekim sąsiedztwie, na całej długości gałęzi.