Najczęściej spotykane motywy góralskie w wystroju wnętrz

Motywy góralskie są bardzo chętnie wykorzystywane nie tylko w prywatnych domach, ale również w obiektach noclegowych i restauracjach. Budzą one zachwyt zarówno wśród osób miejscowych, jak i turystów. Góralom bardzo zależy na kultywowaniu wszelkich tradycji i urządzaniu wnętrz w znanym dla nich stylu. Natomiast osoby przyjezdne z przyjemnością spędzają czas w otoczeniu góralskich motywów. Przybliżamy je w poniższym artykule.

Wszystkie motywy góralskie mają za zadanie podkreślić naturalny, tradycyjny i jednocześnie przytulny charakter wnętrza. Są one bardzo cenione głównie ze względu na to, że pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Przede wszystkim popularne okazują się elementy drewniane, które można znaleźć w wielu domach góralskich. Kojarzą się one z tym regionem i dlatego nadal są tak chętnie wykorzystywane. Obecnie ich dużą zaletę stanowi zdolność termoregulacji, dzięki czemu w budynkach drewnianych można spędzać czas również zimą. Takie obiekty wyróżniają się niepowtarzalnym wyglądem.

Elementy góralskie wewnątrz obiektów

Drewniane elementy znajdują się nie tylko na zewnątrz budynków, ale też wewnątrz. Są bardzo chętnie wykorzystywane do wystroju wnętrz. Pracownik ośrodka wypoczynkowego Kaniówka Ski Resort mówi: Lite drewno to odpowiedni materiał zarówno na podłogę, ściany, jak i sufit. Górale bardzo często się nim posługują, ponieważ świetnie się prezentuje. Elementy drewniane odgrywają najważniejszą rolę w wystroju wnętrza, gdyż tworzą wyjątkowy klimat.

W góralskich budynkach często można znaleźć drewniane podłogi wykonane z długich i szerokich desek, a także drewniane panele ścienne. Rzadkością nie jest również drewniany sufit. Do wnętrza urządzonego w takim stylu należy dopasować odpowiednie meble. Powinny one pasować do wszystkich motywów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na góralskim stylu, to wybieraj rustykalne meble. Najlepiej, aby wyróżniały je naturalność oraz surowość. Mogą być wykonane z drewna, a także z kamienia, metalu czy tkaniny z włókien roślinnych. Dużą popularnością cieszą się również meble obite skórami lub futrami.

Na największą uwagę zasługuje jednak wyposażenie wykonane z litego drewna, podobnie jak w przypadku podłogi, ścian czy sufitu. Jest ono bowiem bardzo chętnie wykorzystywane do tworzenia motywów góralskich w pokojach. Podczas urządzania takich obiektów nie można zapomnieć o odpowiednich dodatkach. Zadbaj o pasujące do całości dekoracje, które sprawią, że wnętrze będzie się prezentowało jeszcze lepiej. Pamiętaj, aby pod względem wyglądu i materiału wykorzystanego do ich produkcji pasowały do pozostałych elementów znajdujących się w pomieszczeniu.