Codzienna higiena jamy ustnej to ważny element dbania o stan jamy ustnej i uzębienia. Niestety czasami, nawet jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń związanych z higieną jamy ustnej i tak dochodzi u niego do powstania i rozwoju choroby próchnicowej zębów, a w konsekwencji także do powstawania ubytków. W przypadkach, kiedy choroba próchnicowa jest już w bardzo zaawansowanym stadium, czasami pacjenci, udając się do gabinetu stomatologicznego słyszą, że konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. W naszym artykule tłumaczymy, jakie są wskazania do wykonania leczenia kanałowego oraz na czym polega taki zabieg.
Leczenie kanałowe zębów jest rodzajem zabiegu, który jest wykonywany w ramach stomatologii zachowawczej. Właściwa nazwa tego zabiegu to leczenie endodontyczne. W porównaniu ze standardowym leczeniem ubytków zabieg ten jest jednak wykonywany wyłącznie po stwierdzeniu bardzo zaawansowanej próchnicy. Rozwój choroby próchnicowej zawsze przebiega w taki sam sposób. Na początku próchnica jest widoczna na powierzchni zębów jedynie w formie niewidocznych gołym okiem przebarwień. Z czasem bakteriom próchnicowym udaje się jednak przedostać przez szkliwo zęba i zaczynają atakować zębinę. Na tym etapie w zębie powstaje ubytek, w trakcie leczenia, którego dentysta najpierw czyści powstałą dziurę, a później uzupełnia ją plombą. Jeżeli w porę nie uda się zauważyć powstałego ubytku, z czasem bakterie próchnicowe będą się dalej rozwijały.
W następnym etapie, po przedostaniu się przez zębinę, próchnica zaczyna atakować kanały zębowe. Ze względu na to, że znajduje się w nich ukrwiona i unerwiona miazga, w tym momencie pacjent zgłasza się na wizytę do gabinetu dentystycznego już z silnym bólem. W tym momencie jedyną szansą uratowania chorego zęba przed ekstrakcją jest właśnie leczenie kanałowe.
Zanim stomatolog przystąpi do przeprowadzenia leczenia kanałowego zęba, najpierw musi się do tego dobrze przygotować, przeprowadzając odpowiednie badania diagnostyczne. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej S Dental Clinic w Warszawie na Bielanach:
W celu określenia, ile dokładnie kanałów ma chory ząb, niezbędne jest przeprowadzenia zdjęcia RTG zęba. Na zdjęciu widać też, jaką kanały mają długość i jaki jest ich przebieg. Każdy ząb jest nieco inny, może mieć inną ilość kanałów, które mogą mieć też inny kształt. Leczenia kanałowe wymaga od stomatologa dużo precyzji, dlatego przygotowując się do jego przeprowadzenia, koniecznie trzeba to sprawdzić.
Leczenie kanałowe zębów zawsze jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Ząb, w którego leczeniu jest konieczne przeprowadzenia leczenia endodontycznego, zazwyczaj ma już zniszczoną koronę. Z tego względu dentysta nie powinien mieć większych problemów, żeby uzyskać dostęp do kanałów zębowych. Żeby to sobie jeszcze bardziej ułatwić, na początku dentysta musi otworzyć koronę zęba. Po otworzeniu korony stomatolog rozpoczyna dokładne czyszczenie kanałów zęba. Obecnie ten etap leczenia kanałowego najczęściej jest wykonywany z użyciem mikroskopu.
W trakcie czyszczenia kanałów usuwana jest zarówno chora, jak i zdrowa miazga zębowa. W efekcie ząb po zakończeniu leczenia jest całkowicie pozbawiony unerwienia i ukrwienia i tak naprawdę jest martwy. Cały czas jednak może spełniać swoje funkcje i być funkcjonalną częścią układu żucia. Po wyczyszczeniu kanałów są one opracowywane z użyciem narzędzi endodontycznych, po czym są dezynfekowane i wypełniane gutaperką. Po zakończeniu pracy nad kanałami zęba, w ostatnim etapie trzeba jeszcze odbudować jego koronę.