Na czym polega gruntowanie ścian?

Gruntowanie ścian polega na równomiernym rozprowadzeniu po płaszczyźnie preparatu gruntującego lub podkładowego. Pozwala to wyrównać poziom chłonności ściany oraz ujednolicić jej powierzchnię. Dzięki temu nakładane w dalszej kolejności farby oraz gładzie uzyskają lepszą przyczepność, a co za tym idzie, większą trwałość. Na niezagruntowanych prawidłowo ścianach pojawia się efekt łuszczenia się farb i wykruszania gładzi.

Kiedy trzeba zagruntować ściany?

Gruntowanie przeprowadza się przed pierwszym malowaniem ściany. W ten sposób niweluje się wszelkie różnice, które mają miejsce w jej płaszczyźnie. Dla prawidłowego rozłożenia się koloru farby oraz zwiększenia jej trwałości zawsze zaleca się gruntowanie. Są jednak przypadki, gdy jest ono szczególnie wskazane.

Dotyczy to przede wszystkim ścian o niejednorodnej fakturze, czyli przede wszystkim płaszczyzn karton-gipsowych, zapraw cementowych oraz cementowo-wapiennych. Zwłaszcza te ostatnie mają tendencję do pylenia, co sprawia, że na malowanej powierzchni pojawiają się nieestetyczne grudy oraz przebarwienia. Może też dojść do łuszczenia i odpadania farby z pomalowanej powierzchni.

By gruntowanie przebiegło prawidłowo, warto je zlecić firmie świadczącej usługi remontowe, takiej jak PHUP Texon. Dzięki czemu mamy pewność, że preparaty gruntujące zostaną rozprowadzone równomiernie i skutecznie. Pozwala to też uniknąć najczęściej popełnianych błędów przez osoby niedoświadczone w pracach remontowych.

Błędy przy gruntowaniu ścian

W trakcie prac wykończeniowych łatwo o różnego rodzaju wpadki. Może mieć to miejsce również przy gruntowaniu ścian, zwłaszcza gdy zajmują się tym osoby po raz pierwszy.

Po pierwsze preparat gruntujący trzeba dobrać odpowiednio do powierzchni. Dzięki temu uzyskamy odpowiednie parametry wiążące i zwiększymy chłonność powierzchni, tym samym pomalowane miejsce będzie dłużej trzymało swoją barwę.

Po drugie nadmiar gruntu może doprowadzić do efektu szkła. Jest to sytuacja, gdzie zbyt duża ilość preparatu uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie i wsiąkanie farby, która zsuwa się ze ściany. W takim wypadku niezbędne jest zeszlifowanie powierzchni i zagruntowanie jej od nowa.

Po trzecie grunt musi zostać rozprowadzony równomiernie. W przeciwnym wypadku po malowaniu pojawią się przebarwienia. Dodatkowo w miejscach, które zostały nieprawidłowo zagruntowane, farba będzie się łuszczyć i odpadać.