Na czym dokładnie polega obsługa księgowa firm?

Ważnym elementem każdej działalności gospodarczej jest właściwe prowadzenie dokumentacji firmowej. Dotyczy to kwestii księgowych, a także kadrowych. Sposób prowadzenia księgowości zależy m.in. od rodzaju firmy i metody, według której rozlicza się ona z fiskusem. Złożoność tych zagadnień powoduje, że część firm zleca obsługę księgową podmiotom zewnętrznym. Sprawdźmy, jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym i kto najczęściej z niej korzysta?

Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe?

Decydując się na skorzystanie z usług biura księgowego, przedsiębiorca ma do wyboru wiele usług. Są one tak opracowane, aby mógł on wybrać te, które odpowiadają jego potrzebom, a te są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Innych usług oczekuje firma zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości, innych mały przedsiębiorca prowadzący księgowość uproszczoną, a jeszcze innych duża spółka, która dodatkowo musi przedstawiać roczne sprawozdania finansowe. Od pewnego czasu tradycyjna forma zewnętrznej obsługi księgowej została rozszerzona o księgowość elektroniczną. Obie te formy oferuje np. Biuro Rachunkowe Doroty Roszkowskiej Galant ze Szczecina. E-księgowość zyskuje coraz większą popularność, ponieważ wszystkie dokumenty, jakie należy przekazać do biura rachunkowego, mają postać elektroniczną. Ogranicza to do minimum konieczność sporządzania papierowych kopii każdego dokumentu oraz eliminuje ich osobiste dostarczanie do biura księgowego. Dzięki temu przedsiębiorca oszczędza nie tylko czas, ale także ogranicza koszty zakupu papieru i materiałów drukujących.

Jakie działania obejmuje obsługa księgowa?

Biuro rachunkowe jest w stanie zapewnić obsługę księgową dostosowaną do konkretnych oczekiwań klienta. Standardowo oferta obejmuje prowadzenie różnego typu dokumentacji księgowej, począwszy od ryczałtu ewidencjonowanego, poprzez książki przychodów i rozchodów, a na księgach handlowych wraz z pełną sprawozdawczością kończąc. Dzięki tak kompleksowej obsłudze z usług biura rachunkowego mogą korzystać nie tylko małe, średnie i duże firmy, ale też fundacje, czy stowarzyszenia. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą wybrać pakiet zawierający obsługę kadrowo-płacową, który obejmuje m.in. zgłoszenie pracowników do ubezpieczenia w ZUS, sporządzanie i prowadzenie akt osobowych pracowników, sporządzanie umów o pracę itp. Jak więc widać korzystanie z biura rachunkowego zapewnia profesjonalną obsługę księgową, daje gwarancję terminowego przesyłania dokumentów do ZUS i US, a co ważne koszt takich usług jest wielokrotnie niższy niż zatrudnienie księgowego.