Marchew jako naturalny środek przeciwpasożytniczy

Marchew jest popularnym warzywem w naszej kuchni, używanym do dań wytrawnych jak i deserów. Należy do roślin z grupy selerowatych. Występuje praktycznie na całym świecie w wielu odmianach. Najpopularniejsza jest odmiana pomarańczowa, ale możemy spotkać marchew o kolorze żółtym lub czerwonym. Marchewka zawiera bardzo dużo witaminy A, odpowiedzialnej za prawidłowe widzenie oraz funkcjonowanie układu odpornościowego. Oprócz tego posiada jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Jaką? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Marchew wykazuje silne właściwości odrobaczające. To dzięki zawartości silnych olejków eterycznych, wpływa silnie na owsiki i glisty ludzkie, będącymi najczęściej występującymi pasożytami jelitowymi u ludzi.

W jaki sposób działa olejek zawarty w marchwi? Otóż wpływa on na pracę mięśni pasożytów, wzmaga ich ruchliwość, co zmusza je do szukania drogi ucieczki. Regularne picie soku z marchwi zwiększa stężenie olejku w organizmie, powodując u pasożytów paraliż. Dzięki temu łatwiej zostaje usunięte (wydalone) z układu pokarmowego.

Metoda marchwiana idealnie sprawdzi się w walce z owsikami, które najczęściej zlokalizowane są w dolnej partii jelita grubego. Marchew jest najmniej szkodliwym i najnaturalniejszym środkiem odrobaczającym. Śmiało może być stosowana u dzieci, u których problem zarobaczenia jest najczęściej zauważalny. Podczas pierwszych dwóch dni dziecku podajemy tyle soku (lub startej marchwi) ile jest w stanie spożyć. W kolejnych dniach podajemy szklankę (250 ml) soku najlepiej na śniadanie. Ciała balastowe zawarte w marchewce dodatkowo zadziałają jako środek osłaniający jelita, zatem jeśli jednocześnie wystąpią stany zapalne żołądka lub jelit, to marchew pomoże złagodzić i te dolegliwości. Sok możemy przygotować własnoręcznie lub skorzystać z gotowych soków dostępnych w sklepach- byle to były soki wysokowartościowe. Przygotowując sok lub przecier w domu, należy pamiętać o blanszowaniu marchewki, aby zabić ewentualne jaja robaków mogących wystąpić na surowym warzywie.

Przy stosowaniu tej domowej metody należy pamiętać o szczególnym zachowaniu higieny w tym zadbaniu czystości rąk i paznokci oraz myciu spożywanych produktów. Jeśli pasożyty występują u jednego członka rodziny, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się robaków u pozostałych osób. Dobrym rozwiązaniem jest profilaktyczne zastosowanie kuracji u całej rodziny.