Malowanie elewacji domu. Jak i czym to robić?

Znudził Ci się kolor domu lub chcesz dopasować odcień elewacji do dachu czy ogrodzenia? Zastanawiasz się nad przemalowaniem elewacji swojego domu? Wybór farb, narzędzi, sposobu… To może być problem. W artykule podpowiadamy, jak zabrać się za malowanie elewacji domu. Sprawdź nasz krótki poradnik.

Malowanie elewacji krok po kroku

Malowanie elewacji nie jest wcale takie proste, na jakie może wyglądać. Wymaga odpowiednich umiejętności oraz narzędzi, dzięki którym praca będzie łatwiejsza, a końcowy efekt dokładnie taki, jak został zaplanowany. Jak zatem zabrać się za malowanie elewacji? Przygotowaliśmy krótki poradnik krok po kroku.

Krok 1. Sprawdź stan ścian

Na pewno domyślasz się, że podobnie jak ścian wewnętrznych, ścian zewnętrznych również nie można tak po prostu pomalować. Należy sprawdzić ich stan i w razie potrzeby ściągnąć łuszczące się warstwy farby, a także wypełnić ewentualne dziury i bruzdy masą szpachlową. Trzeba również umyć ściany, ponieważ deszcz, śnieg, pył, kurz, a nawet promieniowanie słoneczne robią swoje i po kilku latach elewacja z pewnością nie wygląda jak nowa. W tym celu można użyć myjki ciśnieniowej lub po prostu wody z płynem do elewacji. Należy również pamiętać o usunięciu pleśni i grzybów. W tym celu warto zgromadzić środki biobójcze, szpachelkę, a także drucianą szczotkę.

Krok 2. Zagruntuj ściany

Gruntowanie ścian to niezwykle ważny etap przystosowujący ścianę do położenia farby. Dobrze dobrany grunt przede wszystkim zmniejsza chłonność ściany i wzmacnia podłoże. Grunt nanosi się na całą powierzchnię ściany wówczas, gdy stara powłoka elewacji została usunięta. W innym wypadku wystarczy nałożyć go tylko na naprawiane fragmenty ścian. Co w przypadku, gdy na ścianie widać ryski? Wtedy warto sięgnąć po gładź gipsową nakładaną wałkiem. Gruntowanie ścian nie jest łatwym zadaniem. Należy zrobić to z dużą starannością, ponieważ to w głównej mierze od gruntu zależy, jak będzie się trzymała na ścianie farba. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, wynajmij ekipę świadczącą usługi remontowe.

Krok 3. Wybór farby elewacyjnej

Wybór farb elewacyjnych jest ogromny. Jak wybrać tę odpowiednią? Dużo zależy od rodzaju tynku. Jeśli dom jest na etapie budowy, można wybrać w sklepie budowlanym idealne połączenie tynku i farby bądź poprosić o pomoc firmę świadczącą usługi remontowo-budowlane. Jeśli jednak dom już stoi, a elewacja jest jedynie odświeżana, warto postępować zgodnie z wytycznymi:

  • tynk mineralny, cementowy, beton, cegła – farba silikatowa, silikatowo-silikonowa, silikonowa, akrylowa, wapienna, cementowa,
  • tynk akrylowy – farba akrylowa lub silikonowa,
  • tynk silikonowy – farba silikonowa,
  • tynk silikatowy – farba silikatowa lub silikatowo-silikonowa.

Widać zatem zależność pomiędzy tynkiem a farbą. Zazwyczaj bazuje się na podobnej substancji. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając farbę elewacyjną? Musi chronić ściany przed wilgocią, wysokimi i niskimi temperaturami, promieniowaniem UV, mieć dobre krycie i dużą wydajność. Wszystkie te parametry powinny znajdować się na opakowaniu, natomiast zapotrzebowanie można wyliczyć, obliczając powierzchnię ścian do malowania.

Krok 4. Bezpieczeństwo podczas malowania elewacji

Sposób malowania elewacji zależy od parametrów budynku, a w szczególności jego wielkości i wysokości. Można wykonać to przy pomocy wałka lub natryskowo. W przypadku domów piętrowych należy zadbać o rusztowanie i pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz otoczenia. Warto zaopatrzyć się w folie do przykrycia kwiatów, ścieżek oraz elementów małej architektury znajdujących się obok elewacji. Oprócz tego trzeba pamiętać o zabezpieczeniu drzwi i okien.

Krok 5. Dobra pora na rozpoczęcie malowania domu

Kiedy zacząć prace remontowe? Malowanie domu najlepiej przeprowadzić wiosną, wczesnym latem lub ciepłą jesienią. Dzień musi być suchy i mało słoneczny, a temperatura powinna oscylować w granicach 20-25°C. W innym wypadku farba może za szybko wyschnąć, co skutkuje pękaniem i odpadaniem po pewnym czasie.

Jakie są metody malowania elewacji?

Kolejny krok zależy już od wybranej metody malowania elewacji. Z jakich sposób korzystają profesjonaliści? Jak mówi pracownik firmy remontowo-budowlanej z Braniewa PW Marko:

Małe powierzchnie i domy parterowe można malować wałkiem. Zaczyna się od góry i schodzi w dół, pamiętając o dzieleniu ściany na pionowe odcinki. Ich krawędzie muszę na siebie zachodzić. Bez obaw – kolor się stopi i nie będzie żadnych przerw. Aby uniknąć nierówności i smug, należy ciągnąć wałek równomiernie bez odrywania go od ściany. Drugim sposobem, szczególnie sprawdzającym się w przypadku dużych powierzchni, jest malowanie natryskowe. Robi się to przy pomocy pistoletu natryskowego trzymanego około 20 cm od powierzchni. W trakcie malowania trzeba jedynie pilnować, aby było równomiernie.

Malując elewację domu, trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Nawet najdroższa farba, sprzęt i najlepsza metoda malowania zdadzą się na nic, jeśli przykładowo malarz nie odczeka czasu zadanego przez producenta przed położeniem kolejnej warstwy. Do malowania ścian należy się odpowiednio przygotować – dzięki temu szanse na powodzenie będą bardzo duże, a elewacja nabierze pięknego wyglądu na lata.