Mała Czantoria – Perła Beskidu Śląskiego

Mała Czantoria, z wysokością 866 m n.p.m., jest jednym z charakterystycznych szczytów w głównym grzbiecie Pasma Stożka i Czantorii w Beskidzie Śląskim. Znajduje się niecałe 3 km na północny zachód od większej Czantorii Wielkiej i jest pierwszym, licząc od północy, szczytem “beskidzkim” w wododziale Wisły i Odry.

Geografia i Przyroda

Szczyt położony jest w granicach miasta Ustroń, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Jego południowo-wschodni stok opada do Potoku Roztoki, który płynie dnem doliny między Małą Czantorią a Gronikiem. Charakteryzuje się stromymi stokami, zbudowanymi z gruboławicowych, krzemienistych piaskowców należących do płaszczowiny godulskiej. Większość góry pokryta jest bukowo-świerkowymi lasami, ale w partiach przyszczytowych można znaleźć kilka większych polan. W przeszłości te polany były centrum szałaśnictwa w regionie.

Historia

Nazwa Mała Czantoria w niemieckiej formie “Kleine Czantorie Berg” pojawia się na mapach katastralnych Śląska Cieszyńskiego już w 1836 roku. Na szczycie góry stoi wieża triangulacyjna, a z pobliskiej polany można podziwiać widoki na Pogórze Cieszyńskie, a przy dobrej pogodzie nawet na Jezioro Goczałkowickie. Na południowo-zachodnich zboczach Małej Czantorii znajduje się pomnik upamiętniający polskich partyzantów z oddziału „Czantoria”, którzy zginęli tam podczas II wojny światowej.

Turystyka

Dla miłośników pieszych wędrówek, w okolicach Małej Czantorii znajduje się kilka szlaków turystycznych. Tuż pod szczytem, od strony zachodniej, przebiegają szlaki zielone prowadzące do Goleszowa przez Tuł oraz na Wielką Czantorię. Jest też szlak żółty prowadzący do Ustronia Zdroju. Południowymi stokami góry biegną czeskie znaki z Trzyńca do rozdroża pod Wielką Czantorią. W przeszłości, na północno-wschodnich stokach góry istniało schronisko turystyczne pod Małą Czantorią, które funkcjonowało od lat 20. XX wieku do 1984 roku.

Rozrywka

Ośrodek Poniwiec Mała Czantoria w Ustroniu to popularny ośrodek narciarski położony w malowniczym Ustroniu, w sercu Beskidu Śląskiego. Znajduje się na północnym zboczu Pasma Czantorii, pomiędzy Małą a Wielką Czantorią, zaledwie 3 km od centrum Ustronia.

Wyciągi i trasy: Ośrodek oferuje narciarzom 4-osobowy wyciąg krzesełkowy firmy Bartholet Maschinenbau AG o długości 800 m oraz darmowy wyciąg orczykowy o długości 170 m w specjalnym ogródku narciarskim dla dzieci – KIDS Park Poniwiec. Główną atrakcją jest czerwona trasa narciarska o długości 900 m, która biegnie wzdłuż wyciągu krzesełkowego. Dla początkujących przygotowano łatwą trasę o nazwie “ośla łączka”, która biegnie wzdłuż wyciągu orczykowego. Wszystkie trasy są regularnie ratrakowane, dośnieżane i oświetlone, co gwarantuje doskonałe warunki narciarskie.

Historia: Warto dodać, że wyciąg krzesełkowy został oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Jego budowa kosztowała 2,889 mln zł, z czego około 750 tys. zł pochodziło z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dodatkowe udogodnienia: Ośrodek oferuje również wiele dodatkowych atrakcji. Na terenie ośrodka znajduje się Hotel “Poniwiec”, wieża widokowa oraz punkt gastronomiczny przy stoku. Dla tych, którzy nie posiadają własnego sprzętu, dostępna jest wypożyczalnia Wintergroup QBL, która oferuje wypożyczanie, serwisowanie i przechowywanie sprzętu zimowego. Dodatkowo, dla miłośników snowboardu działa Szkoła snowboardowa Pauliny Ligockiej.