Listwy przypodłogowe stanowią naturalne wykończenie podłogi. Powinny być ładne, estetyczne, ale i funkcjonalne. Ich rolą jest zabezpieczenie ścian przed uszkodzeniami. Na rynku można znaleźć listwy wykonane z różnych materiałów.
Najważniejsza rzecz, jaką należy wziąć pod uwagę, to fakt, że zarówno kuchnia, jak i łazienka są pomieszczeniami, w których panuje duża wilgotność. Listwy przypodłogowe do łazienki muszą być odporne na wilgoć, aby się nie odkształcały. Powinny być wykonane z trwałych materiałów – to absolutny priorytet.
Jakość materiału to jednak nie wszystko. Dla klienta sprawą niezmiernie istotną jest estetyka pomieszczenia. Listwy przypodłogowe muszą być elementem wykończenia, który zdobi, a nie szpeci. Ciekawy, atrakcyjny design to dla wielu sprawa, z której absolutnie nie wolno zrezygnować. Wybór odpowiednich listew musi współgrać ze stylem, w jakim urządzona jest kuchnia bądź łazienka.
Dziś na rynku można znaleźć listwy przypodłogowe, które zadowolą najbardziej wymagających klientów. Efektownie i niebanalnie wyglądają listwy przypodłogowe wykonane z metalu, np. aluminium. Są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Doskonale harmonizują z ceramiką w łazience, sprawdzą się również w kuchni oraz w innych pomieszczeniach z podłogą wykończoną płytkami. Godne polecenia są też listwy ceramiczne, wyjątkowo odporne na wilgoć czy pleśń. Można zamontować listwy przypodłogowe wykonane z płyty MDF. One również są odporne na wilgoć. Listwy takie można kupić w bardzo różnych kolorach. Przykleja się je bezpośrednio do ściany lub przymocowuje do metalowej listwy przykręconej do ściany. Niewątpliwie jedną z najtańszych opcji będą listwy z plastiku. Łatwo je wyczyścić, są przy tym bardzo trwałe. Są proste w montażu, dostępne w różnych kolorach. Plastik jest jednak nieekologiczny i mało elegancki, dlatego nie każdego zadowoli takie rozwiązanie.
Wszystkie omówione tutaj rodzaje listew przypodłogowych do łazienki i kuchni są trwałe, solidne i łatwe w konserwacji.