Leczenie łuszczycy metodą UVB – czy terapia jest bezpieczna?

Łuszczyca jest przewlekłą, nawracającą, dermatologiczną chorobą skóry. Przyczyny powstania zmian nie są do końca ustalone, jednakże wiadomo, iż mają podłoże genetyczne. Choroba nie jest zaraźliwa. Łuszczyca może pojawić się w każdym wieku, nawet u osób po 20 roku życia.

Jakie obszary może zająć łuszczyca?

Łuszczyca najczęściej atakuje:

  • paznokcie – łuszczyca, która zajęła paznokcie przypomina grzybicę paznokci. Pojawiają się wgłębienia, a sama płytka ulega rozwarstwieniu.
  • stawy – zajmuje zarówno duże jak i małe stawy. Nieleczona łuszczyca stawów może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań i inwalidztwa.
  • skórę – najbardziej znana i powszechna odmiana łuszczycy. Najczęściej atakuje łokcie, kolana, pachwiny, pachy oraz owłosioną skórę głowy. Charakteryzuje się zmianami przypominającymi grudki oraz plackowate wykwity.

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca bardzo negatywnie wpływa na życie i funkcjonowanie chorego. Nieestetyczne zmiany na skórze prowadzą do zaniżonej samooceny i wycofania się z życia społecznego. Po wykryciu łuszczycy należy jak najszybciej rozpocząć skuteczne leczenie, aby zahamować rozwój zmian. Niezbędna do tego jest farmakoterapia, leczenie dermatologiczne, odpowiednia lekkostrawna dieta oraz fototerapia – naświetlanie zmian promieniowaniem UVB.

Leczenie łuszczycy za pomocą UVB – na czym polega?

Naświetlanie za pomocą promieniowania UVB jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia łuszczycy. W kontrolowany sposób wykorzystuje się określone dawki sztucznego promieniowania, które stosuje się bezpośrednio na skórę. Zamykana kabina, podobna do tych, jakie możemy spotkać w solarium, pozwala na bezbolesny kilkuminutowy zabieg obejmujący całe ciało, włącznie z trudno dostępnymi miejscami takimi jak pachy. Do działania wykorzystuje ona 24 świetlówki o wysokiej mocy TL01 tj. UVB 311 i UVA. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wybrać rodzaj naświetlania. Można wyodrębnić i wykonać monoterapię lampami UVB 311 nm lub połączyć terapię z fotochemioterapią PUVA. Nowoczesny komputer dostosowuje odpowiednie parametry, indywidualnie do potrzeb klienta, dlatego jest minimalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych (poparzeń). Zabiegi odbywają się 2-4 razy w tygodniu. Aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, należy pamiętać o regularności naświetlań. Terapia z wykorzystaniem UVB nie wymaga stosowania preparatów zawierających sterydy, natomiast należy pamiętać o dokładnym natłuszczeniu skóry tego samego dnia wieczorem.

Bezpieczeństwo

Leczenie łuszczycy za pomocą promieniowania UVB jest w pełni bezpieczne. Kabina jest wyposażona w specjalny system densytometryczny, który mierzy dawkę światła na centymetr kwadratowy skóry. Na tej podstawie komputer ustawia indywidualne parametry dostosowując je do potrzeb pacjenta i minimalizuje wystąpienie skutków ubocznych do minimum. Dodatkowo długość fali wynosząca 311 nm pozwala na przeprowadzenie skutecznych zabiegów bez ryzyka dla pacjentów.

Kto może korzystać z leczenia UVB?

Z leczenia UVB może korzystać każdy, nawet dzieci i kobiety w ciąży, które otrzymały pisemną zgodę od lekarza prowadzącego.

Wskazania do leczenia UVB

Leczenie za pomocą naświetlania promieniami UVB stosuje się nie tylko w przypadku leczenia łuszczycy, ale również: bielactwa nabytego, łysienia plackowatego, przewlekłej egzemy, liszaja płaskiego, atopowego zapalenia skóry oraz wielu innych chorób, które charakteryzują się licznymi zmianami skórnymi.

Łuszczyca bardzo negatywnie wpływa na życie osób, które muszą się z nią zmagać. Jest jedną z tych chorób, które trudno poddają się terapii. Stosowane preparaty często okazują się nieskuteczne. Dopiero terapia z wykorzystaniem naświetlenia promieniami UVB może przynieść dobre rezultaty.