Czerniak to bardzo groźny nowotwór, o wysokim stopniu złośliwości. Szczególnie niebezpieczny jest czerniak przerzutowy, atakujący także inne organy, jednak na początkowym stadium rozwoju, kiedy nie ma przerzutów, udaje się wyleczyć aż 97 proc. chorych. Jakie metody leczenia są stosowane w przypadku tej choroby?
Czy czerniak jest uleczalny?
Czerniak najczęściej zaczyna się rozwijać na skórze, ale może powstać także w gałce ocznej, na paznokciach albo w obrębie błon śluzowych nosa i ust. Nieleczony, daje przerzuty do węzłów chłonnych, mózgu, płuc, nieco rzadziej do innych organów. U kobiet czerniaka diagnozuje się głównie na kończynach, podczas gdy u mężczyzn choroba ta zaczyna się zwykle od skóry na tułowiu. Do czynników ryzyka zalicza się jasna karnacja, częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne, oparzenia i uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem UV, przypadki czerniaka w rodzinie.
Cechą charakterystyczną czerniaka jest jego agresywny wzrost i powstawanie przerzutów na wczesnym etapie, co utrudnia skuteczne leczenie – dzieje się tak, ponieważ czerniak nie występuje tylko na powierzchni skóry, ale wrasta w jej głąb i dociera do naczyń krwionośnych, i właśnie tą drogą przemieszcza się po całym organizmie. W formie przerzutowej czerniak w wielu przypadkach prowadzi do przedwczesnej śmierci chorego, ale szybko rozpoznany czerniak miejscowy jest uleczalny u prawie wszystkich pacjentów. Dlatego właśnie do lekarza warto się zgłosić po zauważeniu u siebie wszelkich niepokojących zmian na skórze, a konsultację onkologiczną można uzyskać w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed.
Jakie są metody leczenia czerniaka?
Do niedawna jedyną stosowaną terapią przy czerniaku była operacja chirurgiczna oraz chemioterapia, która jednak nie dawała wystarczająco dobrych rezultatów. Obecnie u pacjentów czerniakiem praktykuje się kompleksowe leczenie systemowe: zabieg chirurgiczny, immunoterapię, terapię celowaną, radioterapię, elektrochemioterapię.
Immunoterapia wykorzystuje przeciwciała monoklonalne, które blokują sygnały pochodzące z punktów kontrolnych układu odpornościowego – inaczej mówiąc, chory może zwalczyć nowotwór z pomocą własnego układu immunologicznego. To rozwiązanie znacznie przyczyniło się do poprawy rokowań u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem, u których mimo przerzutów udaje się doprowadzić do długotrwałego przeżycia.
Najważniejsza profilaktyka.
Czerniak może ukrywać się w jednym z niepozornych pieprzyków na Twoim ciele. Badanie znamion dermatoskopem jest bezbolesne i pozwala wykryć zmiany nowotworowe.
Gdzie się udać na konsultację?
Na konsultację w celu obejrzenia znamion należy umówić się do Poradni Nowotworów Tkanek Miękkich Kości i Czerniaków w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.
Źródło: https://www.akademiaczerniaka.org/