Lampy wiszące do salonu – zobacz jak mogą odmienić Twoje wnętrze

Lampy wiszące do salonu to często z jednej strony główne źródło światła, z drugiej zaś dodatkowy element wyposażenia i dekoracji. Lampy wiszące sprawdzą się szczególnie w wysokich pomieszczeniach, w salonach z antresolą, a także tych z podwyższonym sufitem. Lampy wiszące do salonu pomogą dodatkowo zaaranżować przestrzeń, a także dostarczyć niezbędne oświetlenie. Światło w salonie jest niezbędne, aby móc komfortowo oglądać telewizję, pracować przy komputerze czy czytać gazetę. Salon to zazwyczaj największe pomieszczenie w domu, dlatego warto, aby dobrana lampa wisząca dostarczała niezbędną ilość światła. W szczególnie dużych pomieszczeniach i salonach połączonych z aneksem kuchennym warto pomyśleć o kilku punktach w których zainstalujemy oświetlenie. Wybierając lampy wiszące do salonu warto z jednej strony postawić na funkcjonalność, z drugiej zaś kierować się również własnym gustem i dopasować oświetlenie do aktualnej aranżacji.

Rodzaje lamp wiszących

Lamp wiszących do salonu jest naprawdę wiele. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się własnemu salonowi lub pomyśleć, w jaki sposób chcielibyśmy go na nowo zaprojektować. Wybór jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią lampę wiszącą dla siebie. W sklepach możemy znaleźć lampy wiszące kryształowe, druciane, szyszkowe, w kształcie kuli, wiklinowe, z abażurem lub dobrze znane żyrandole. Coraz popularniejsze są także same żarówki zawieszone na kablach, które można dowolnie ułożyć. Lampy wiszące sprawdzają się praktycznie w każdym pomieszczeniu, może to być salon, jadalnia czy sypialnia. Lampy dobrane do salonu powinny mieć odpowiednią ilość źródeł światła, a także rozróżnia się je ze względu na wykorzystane materiały. Lampy wiszące mogą być wykonane ze sztucznych materiałów, np. plastiku, ale także drewna, mosiądzu, metalu, szkła, ceramiki i innych. Główne światło w postaci lamp wiszących można uzupełnić o dodatkowe kinkiety, a także lampy stojące.

Jaka jest optymalna wysokość lamp wiszących?

Podczas wyboru lamp wiszących warto zwrócić uwagę na te z regulowaną długością, co umożliwi dopasowanie do naszego pomieszczenia. Lampy wiszące, które znajdują się nad stołami i wyspami kuchennymi powinny wisieć co najmniej 80 cm nad blatem. Warto wówczas umieścić kilka lamp wiszących koło siebie, zwykle potrzebne jest zamocowanie co najmniej 3 sztuk. Lampy wiszące nieco niżej sprawdzą się także, gdy włączymy je wieczorem, w ten sposób stworzymy wyjątkowy nastrój. Lampa wisząca, tam gdzie poruszają się domownicy, czyli np. w salonie powinna być zawieszona na wysokości co najmniej 2 metrów, aby wszyscy czuli się komfortowo. W sypialni przyjmuje się, że wisząca lampa powinna być umieszczona co najmniej 75cm nad materacem. Warto jednak wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia, łózka oraz materaca. Należy się kierować tym także przy wyborze lampy, o czym przeczytasz na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/10-lampy-wiszace-do-salonu-jadalni. Przed powieszeniem lampy warto przyłożyć ją do sufitu i dopasować długość, aby sprawdzić jak będzie wyglądała już po powieszeniu. Oprócz wysokości zawieszenia lamp ważny jest także wybór odpowiedniej żarówki. Jeśli wybierzemy wąskie i wydłużone żarówki to światło będzie skierowane bardziej punktowo, jeśli zaś kuliste to światło będzie równomiernie rozproszone. Najczęściej wiszące lampy sufitowe umiejscowione są tam, gdzie wyprowadzony jest kabel w suficie. Jeśli jednak to miejsce nie jest odpowiednie to można kupić lampy, które posiadają dodatkową metalową linkę mocującą, która praktycznie nie jest widoczna, a umożliwia umieszczenie lampy wiszącej praktycznie w każdym miejscu na suficie w salonie.