Kto odpowiada za zabezpieczanie nowo powstających budynków przed skutkami eksploatacji górniczej?

Gdy nowo powstający budynek trzeba zabezpieczyć przed skutkami eksploatacji górniczej, to kto odpowiada za prawidłowość zaprojektowania i realizacji takich zabezpieczeń? – Czy leży to po stronie inwestora, a może projektanta i dalej kierownika budowy? – W naszym artykule opowiemy co nieco o obowiązkach inwestora w przypadku realizacji inwestycji na terenach górniczych i o kosztach wykonania zabezpieczeń, a także możliwości ich zwrotu.

Obowiązki inwestora

Przejdźmy od razu do rzeczy: gdy na terenach górniczych planowana jest budowa nowego budynku, to inwestor musi w swoich planach uwzględnić właściwe przygotowanie, które ma na celu zminimalizować skutki negatywnych wpływów eksploatacji górniczej. To on jest za to odpowiedzialny. Podobnie jest z inwestycjami na terenach pogórniczych oraz na terenach starych szkód górniczych.

Gdy zerkamy metody zabezpieczenia, które wymienia w swoich materiałach firma Kompensata z Rudy Śląskiej wyspecjalizowana we wszelkich możliwych formalnych kwestiach dotyczących szkód górniczych, wśród tych podstawowych znajdujemy na przykład: zastosowanie żelbetowych ław fundamentowych, płyty fundamentowej (całkowite podpiwniczenie budynku lub rezygnacja z piwnic). Do czego zmierzamy? – Do tego, że w takim razie inwestor musi nie tylko znać obowiązujące przepisy i standardy, ale też zatrudnić projektanta, który ma wiedzę i doświadczenie w projektowaniu na terenach górniczych. Bez tego się nie obejdzie.

Nakłady poniesione na zabezpieczenie budynku przed szkodami górniczymi

Przystosowanie obiektu budowlanego do przewidywanych wpływów eksploatacji górniczej odbywa się na koszt inwestora. Można więc zapytać, czy inwestycje na terenach górniczych rzeczywiście się opłacają, skoro inwestor musi pokryć – bądź co bądź – dodatkowe koszty? – Inwestor na pewno ma przygotowany dokładny kosztorys i wie, ile zapłaci i ile zarobi. Inwestycje w budynki na atrakcyjnych terenach, głównie ze względu na lokalizację, z założenia zawsze są opłacalne, o ile są odpowiednio zaplanowane.

Do tego dochodzi coś jeszcze: po zakończeniu budowy inwestor może się domagać od przedsiębiorcy górniczego zwroty kosztów poniesionych na zabezpieczenie przed szkodami górniczymi. Potrzebny jest do tego wniosek o zwrot kosztów zabezpieczeń budynku kierowany do odpowiedniego przedsiębiorcy lub ewentualnie Skarbu Państwa. Przygotowanie wniosku i generalnie obsługę całego procesu należy powierzyć firmie, która się w tym właśnie specjalizuje, jak wspomniana przez nas wcześniej firma z Rudy Śląskiej.