Krótka historia hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa jest dziś obecna w większości maszyn i urządzeń, które są wykorzystywane do przemieszczania elementów o dużej masie albo wymagają niezawodnego i precyzyjnego sterowania. Układy hydrauliczne montuje się powszechnie w maszynach budowlanych od koparek po spychacze, a także w maszynach rolniczych. Są one obecne także w jednostkach pływających, samolotach, samochodach ciężarowych, jak również w wielu urządzeniach przemysłowych.

Czym jest hydraulika siłowa?

Hydraulika siłowa opiera się na wykorzystaniu układów hydraulicznych, a więc urządzeń, które są wyposażone w kilka podstawowych elementów – pompę, która dzięki zewnętrznemu napędowi np. silnikowi elektrycznemu wytwarza odpowiednie ciśnienie i wymusza przepływ czynnika hydraulicznego, przewody umożliwiające przemieszczanie cieczy, zawory pozwalające na sterowanie przepływem, a także odbiornik – siłownik hydrauliczny lub silnik. W prostym układzie hydrauliki siłowej potrzebny będzie także zbiornik do magazynowania cieczy.

Kiedy zaczęto stosować hydraulikę siłową?

Wykorzystanie energii zgromadzonej w cieczy ma bardzo długą historię, choć nie łączy się jeszcze z użyciem typowych układów hydraulicznych. Pierwszym wynalazkiem związanym z możliwością zastosowania wody do napędu urządzenia było koło wodne, które zrewolucjonizowało ówczesne rolnictwo i znacznie przyspieszyło rozwój cywilizacyjny. Kolejne odkrycia były związane z wykorzystywaniem energii wody do coraz to nowych celów np. eksploatacji złóż bogactw mineralnych czy transportu wody i nawadniania pól. Początki rozwoju hydrauliki siłowej wiążą się z odkryciem dokonanym przez Pascala, mówiącym, że zwiększenie ciśnienia cieczy w jednym punkcie, spowodowane zadziałaniem siły zewnętrznej, doprowadzi do jego wzrostu w każdym innym jej punkcie. Zasadę tą zastosowano w praktyce w XVIII wieku, kiedy to powstała pierwsza prasa hydrauliczna. Współczesna hydraulika siłowa wiele zawdzięcza też rozwojowi maszyn parowych oraz powstaniu tłoków pneumatycznych. Rozkwit hydrauliki siłowej to jednak przełom XIX i XX wieku, kiedy urządzenia hydrauliczne zaczęły trafiać do samochodów. Szczytowym punktem rozwoju były lata II wojny światowej oraz zapotrzebowanie na wydajne systemy obrotu, unoszenia i pozycjonowania bardzo ciężkich elementów – wież artyleryjskich okrętów i czołgów oraz obsługi podwozi samolotowych. Dziś urządzeń hydraulicznych używa się niemal wszędzie – cylindry hydrauliczne produkowane m.in. przez Zakład Hydrauliki Siłowej można spotkać w prawie każdym większym urządzeniu czy maszynie.